Erdoğan, hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti kurma görevini AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdi.

Erdoğan, hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na verdi.
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabulü sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanımız 63. hükümeti kurma görevini Sayın Ahmet Davutoğlu’na vermiştir. Hayırlı olsun” mesajını twitterdan paylaştı.

30342269.jpg

ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR TAMAMLAMAYI PLANLIYOR

Başbakanlık kaynakları, hükümet kurma görevini alan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, hemen üç parti genel başkanından randevu talep edeceğini bildirdi. Cuma ve Cumartesi günü Bosna ziyaretini gerçekleştirecek olan Davutoğlu, Pazar günü İstanbul'da olacak. Davutoğlu, ilk tur görüşmelerini Ramazan Bayramı'ndan önce Çarşamba gününe kadar tamamlamayı planlıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Ahmet Davutoğlu'nun, 45 günlük hükümet kurma süreci başladı. Bu süreçte hükümetin kurulamaması durumunda ise Cumhurbaşkanı’nın yeni bir isme görev vermesi söz konusu olabilecek. Ancak, Cumhurbaşkanı’nın hükümet kurulamazsa yeni bir isme hükümet kurma görevini vermesinin yanı sıra TBMM Başkanı’na danışarak yeniden seçim kararı alma yetkisi de bulunuyor.

ERKEN SEÇİM OLABİLİR

Yeni bir isme görev verilmez ve 24 Ağustos’a kadar hükümet kurulmazsa, erken seçim kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınacak. Kanun gereği karar alınmasını takiben 90 gün geçtikten sonraki ilk pazar günü genel seçim olacağından, takriben Kasım ayı sonlarında seçmenler yeniden sandık başına gitmekle karşı karşıya kalabilecek.

Erken seçim kararı alınırsa, erken seçim hükümeti kurulacak. Bu hükümette parlamentoda temsil edilen dört siyasi partinin temsilleri oranında sandalyeye sahip olması gerekiyor. Geçici Bakanlar Kurulu’na, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarının, TBMM’deki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasi parti gruplarından oranlarına göre alınması öngörülüyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 21:20

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER