İstanbul'da Mevsimin İlk Karı

Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası Trakya'dan yurda giriş yaparken, akşam saatlerinde hissedilir derecede sıcaklıkların düştüğü İstanbul'da ise, yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağdı.

 İstanbul'da Mevsimin İlk Karı

Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası İstanbul'a mevsimin ilk karını getirdi.Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası sebebiyle yarından itibaren Türkiye'nin kuzeybatı kesiminde hava sıcaklığının hissedilir derecede düşmesi bekleniyor. İstanbul'da ise yarından itibaren kar yağışının etkili olması beklenirken, İstanbul'un yüksek kesimlerine yılın ilk karı düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Türkiye Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisinde bulunuyor. Son değerlendirmelere göre, yağışlı havanın bugün tüm yurtta, yarın ve Cuma günü ise ülkenin büyük bölümünde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ İÇİN TIKLAYINIZ

KAR, TRAKYA'YI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava Trakya'da etkisi altına aldı. Akşam saatlerinde Tekirdağ'ın Malkara İlçesi'nde başlayan kar yağışı sonrası ilçe beyaza büründü. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye kadar düşmesi nedeniyle Keşan-Malkara yolunda ve ilçe merkezindeki yollar buz tuttu.

Belediye ve karayolları ekipleri, yollarda kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler ise araçlarıyla ilerleyemeyince yol kenarlarına park etti. Yolda kalan araçları vatandaşlar itekleyerek ilerletmeye çalıştı. Polis ekipleri ise sürücüleri yanlarında zincir ve çeki halatı olması konusunda uyardı.

TÜM BÖLGELERDE YAĞIŞ VAR

Hava sıcaklığının, Perşembe günü kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 12 derece), Cuma günü ise kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece azalması bekleniyor. Bugün bütün bölgelerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Antalya'nın doğu ilçeleri, Adana, Hatay ve Anamur'da çok kuvvetli, yer yer şiddetli, Doğu Anadolu'nun batısı ile Antalya, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Tunceli, Bitlis, Muş çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Edirne, Kırklareli ve Çanakkale çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden yurdun kuzeybatı kesimlerinde kuvvetli, Marmara'nın kuzey ve batısında fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Perşembe günü, Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Gümüşhane, Bayburt ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Adıyaman çevreleri ile zamanla Marmara'nın doğusunda kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Marmara'nın güney ve batısı, İç Ege, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Sivas çevreleri ile zamanla Marmara geneli ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor .

Rüzgarın kuzeyli yönlerden ülkenin kuzeybatı kesimlerinde kuvvetli, Marmara'nın kuzey ve batısında fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte Marmara bölgesinde görülecek kar yağışlarının tipi şeklinde olacağı değerlendiriliyor.

Cuma günü, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Rüzgarın kuzeybatılı yönlerden Güney Ege ve Karadeniz kıyılarında kuvvetli eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağış ve rüzgarın oluşturabileceği, yerel su baskını, ani sel, deniz ve kara ulaşımda aksamalar, yıldırım, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi vb. olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor. 
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2012, 23:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER