Meteorolojiden son dakika uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Pazar günü yoğun kar yağışı ve fırtınaya karşı uyarıda bulundu.

Meteorolojiden son dakika uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Twitter hesabından yaptığı duyuruda özellikle Marmara Bölgesi'nde görülecek yoğun kar yağışı, kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgar ile fırtınaya karşı tedbirli olunması çağrısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 2 ila 5 derece azalacağını ve iç ve doğu bölgelerde ise 2 ila 4 derece artacağını duyurdu.

Yapılan uyarıda:

"Yağışların; Marmara ile Batı Karadeniz'de yoğun kar (kıyılarda 5 ila 15 cm, iç kesimlerde 15-20, yüksek kesimlerde 20-30 cm) şeklinde olacağı tahmin edildiğinden kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkat!"

Yağışların; İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir".

"Rüzgarın; Göller Yöresi, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde güney yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa), Marmara, Kuzey Ege ile Batı Karadeniz'in batı kıyılarında kuzeydoğu yönlerden yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir".

"Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER