Milli Savunma Bakanlığı Pençe Kartal-2 operasyonunda 13 Türk vatandaşının şehit düştüğünü açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Irak'ın Gara mevkiinde 13 Türk vatandaşının şehit olduğu haberi paylaşıldı.

Milli Savunma Bakanlığı Pençe Kartal-2 operasyonunda 13 Türk vatandaşının şehit düştüğünü açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Irak'ın Gara mevkiinde 13 Türk vatandaşının şehit olduğu haberi paylaşıldı.

Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik devam eden Pençe Kartal-2 operasyonunda dün akşam acı verici bir gelişme yaşandı. 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Irak'ın kuzeyi Gara bölgesindeki teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekâtı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekât Merkezi’ne gitti.

Burada faaliyetlere ilişkin bilgi alıp talimatlar veren Bakan, şu açıklamalarda bulundu:

"PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021’de “Pençe Kartal-2 Harekâtı” başlatılmıştır. Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargâh yerlerinden oluşan 50’den fazla hedef başlangıçta hava harekâtı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir."

"Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekât boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve millî mühimmat kullanılan harekâtta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır".

"Pençe Kartal-2 Harekât bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekâtın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hâle getirilmiştir. "

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından operasyon kapsamında daha önce etkisiz hale getirilen 42 teröriste ek olarak 2 teröristin daha sağ olarak ele geçirilidiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER