Tokyo Olimpiyat şefi kadınlara yönelik açıklamaları sonrası görevi bıraktığını duyurdu

2020 Tokyo Olimpiyat şefi Yoshiro Mori, tüm dünyada tepkiye neden olan cinsiyetçi açıklamaları sonrası özür dileyerek görevi bıraktığını açıkladı.

Tokyo Olimpiyat şefi kadınlara yönelik açıklamaları sonrası görevi bıraktığını duyurdu

83 yaşındaki eski Başbakan Mori, bu ay başında bir Olimpiyat Komitesi toplantısında kadınların gereğinden fazla konuştuğunu söyleyerek tüm dünyadan tepkiler almış ve istifası istenmişti. Mori bu çağrıları reddetmişti.

Şimdi ise istifa etme kararı alan Mori kadınlar hakkında söylediklerinden dolayı özür diledi. Mori, “Uygunsuz yorumlarımla bir soruna yol açtım. Çok üzgünüm” şeklinde konuşurken önemli olan tek şeyin Tokyo olimpiyatlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti.

Mori gereksiz bir şey söylemiş olabileceğini ancak niyetinin bu düşünceler olmadığını, kadınlara karşı herhangi bir önyargısının olmadığını ve sözlerini medyanın çarpıttığını ekledi. Mori, “Olabildiğince kadınları desteklemeye gayret ediyorum. Daha fazla konuşabilsinler diye erkeklerden çok kadınlara destek veriyorum” şeklinde konuştu.

Mori, “İnsanların ellerini havaya kaldırıp konuşamayacakları zamanlar olur. O anlarda durup onlara söz hakkı vererek konuşmalarını söylerim. Ve kadınların da fazla konuşabildiğini hissediyorum” diye ekledi.

Yaşlı erkek aday istenmiyor

Mori, Perşembe günü Olimpiyat Köyü Belediye Başkanı olan 84 yaşındaki Saburo Kawabuchi’ye görevi devralmasını teklif etti. Ancak Cuma günü bir başka yaşlı bir erkeğin göreve gelmesine tepkiler gösterilerek Kawabuchi’ye teklifi kabul etmemesi çağrısı yapılıyor.

Hükümetin de Kawabuchi’nin adaylığını durdurabileceğini, daha genç ya da kadın birinin göreve getirilmesinin beklendiği belirtiliyor.

Kaynak: Reuters

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 01:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER