EMEKLİ SPOR OKULU

Avcılar Belediyesi, yaşlılara yönelik sosyal farkındalığı arttırmak, toplumsal dayanışmaya katkı sağlamak amacıyla Emekli Spor Okulunu kurdu.

EMEKLİ SPOR OKULU
Avcılar ilçe sınırları içinde yaşayan emekli veya 60 yaş üzeri vatandaşların sağlıklı bir yaşlanma süreci geçirmeleri, fiziksel ve sosyal açıdan daha sağlıklı olmaları için emekli spor okulunu başlatıyor. Pilates, Fıtness, Dans, Masa Tenisi gibi birçok spor kolu yer alacak. Başvurular Avcılar Atatürk Stadyumunda ki merkeze veya Belediye merkez binası 3.kat Spor İşleri Müdürlüğüne yapılacak. Son kayıt tarihi ise 30 Ağustos Pazartesi Günü olarak belirlendi. Yaşlıların sağlıklı yaşam ve sosyalleşmesi adına yapılan bu destek geniş çevrelerce büyük yankı uyandırdı. Avcılar Belediyesinin “Yaşlı Dostu Belediyecilik” parolasıyla başlattığı hizmet anlayışı diğer belediyelere örnek teşkil ediyor.

Emekli Spor Okulu, yaşlanan bireylerin yaşam kalitesini artırmak, sağlıklı yaşam beklentisini

uzatmak için sağlık, güvenlik ve katılım açısından fırsatları en uygun hale getirmeyi hedefliyor. Hedef kitle olarak, Avcılar Belediyesi sınırları içinde yaşayan 60 yaş ve üzeri bireyler olarak görülüyor.

Programa göre; Emekliler sağlık koşullarına göre ayrılıp 1 saatlik programa alınacaklar. Program sonucunda fiziksel ve sosyal kapasitelerinde artış sağlanması bekleniyor. Her hafta Çarşamba günü ücretsiz olarak Avcılar merkezden servis ile ulaşımları sağlanıp, servis ile geri dönüşleri sağlanacak.

Düzenli egzersizin pek çok fiziksel, sosyal, psikolojik ve bilişsel yararlarından bahseden Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli; “Düzenli egzersizin yaşla artan obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoartroz, osteoporoz, bilişsel yetersizlikler ve bazı kanser türlerini de içeren sağlık sorunlarının önlenmesi ve tedavisinde önemli bir yeri bulunmaktadır. “Önce İnsan” sloganıyla başlattığımız halka hizmet çalışmalarımızda ilçemizde yaşayan 60 yaş ve üzeri bireylerin daha sağlıklı, daha sosyo-kültürel aktif yaşlanma sürecine katmak istiyoruz. Türk toplumunun geçmişten bugüne taşıdığı en önemli özelliklerden birisinin yaşlılara olan sevgi ve saygıdır. Yaşlılık, ikinci bahar dediğimiz en özel dönemlerdendir. Yaşlılarımız, yaşadıkları hayattan edindikleri tecrübeleri, örf, adet ve kültür değerlerini bugünlere taşıyan, geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran fedakâr büyüklerimizdir. Yaşlılarımız, yaşadıkları hayatta her zaman için yakın ilgi ve kendilerine sevgiyle uzanacak bir el bekler.” 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 10:09

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER