Emenike sınırdışı edilebilir!

Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'nın vereceği karar bekleniyor...

Emenike sınırdışı edilebilir!

Kendini böyle savundu: Arjantin’e gol atmış adamım

Futbolda şike soruşturması kapsamında gözaltına alınarak çıkarıldığı savcılıktan serbest bırakılan Fenerbahçe'nin Nijeryalı futbolcusu Emmanuel Emenike'nin sınırdışı edilip edilmemesiyle ilgili olarak Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'nın vereceği karar bekleniyor.

YASA NE DİYOR

Emenike'nin durumunun yabancıların Türkiye'de kalmalarıyla ilgili 5683 sayılı yasaya ek olarak 2006 yılında çıkarılan "suça karışan yabancıların çıkış işlemleri" konulu 12 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında değerlendirileceği öğrenildi.

12 sayılı genelge, Türkiye'de turistik vize veya ikamet izniyle bulunan yabancıların herhengi bir adli olaya karışmaları halinde uygulanacak işlemleri içeriyor. Genelgeye göre turistik vize almış kişiler beraat veya takipsizlik kararı alsalar bile sınırdışı edilebiliyorlar. İkamet almış yabancıların ise durumu İçişleri Bakanlığı'nın alt birimi olan Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'na soruluyor.

1 YIL TÜRKİYE'YE GİREMEYECEK

Türkiye'de ikamet izni bulunan Emenike'nin sınırdışı edilip edilmeyeceği durumuda İstanbul polisi tarafından buraya soruldu. Şimdi Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'nın Emenike ile ilgili vereceği karar bekleniyor. Yabancılar Dairesi Başkanlığı'nın Emenike hakkında sınırdışı kararı vermesi durumunda ise ünlü futbolcunun sağlık raporu alınarak ülkesine gönderileceği öğrenildi. Emenike sınırdışı edilirse genelge uyarınca 1 yıl süreyle Türkiye'ye giremeyecek.

Bu arada Emenike'nin güvenlik önlemi için Kumkapı'da bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezinde farklı bir odada tutulduğu ögrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER