Fenerbahçe'nin geleceği masada

Federasyondan kimse net konuşamıyor çünkü ellerinde resmi delil ve belge yok. Kulüpler Birliği ise, Fenerbahçe’nin küme düşürülmesine sıcak bakmıyor.

Fenerbahçe'nin geleceği masada

 Bir haftadan bu yana futbol kamuoyuna bomba gibi düşen ve spor dünyamızı alt üst eden şike operasyonunda sona yaklaşılıyor ve şu kritik soruların yanıtlanma zamanı geliyor...

1- Fenerbahçe küme düşürülecek mi, lig şampiyonluğu elinden alınacak mı?

2- Eskişehirspor ve Sivasspor’un kaderi ne olacak?

3- F.Bahçe ve Trabzonspor Şampiyonlar Ligi’ne gidebilecek mi?

Türkiye bugün Futbol Federasyonu’nun, önce saat 14.00’te Kulüpler Birliği ardından saat 16.00’da kendi arasında yapacağı toplantılara kilitlendi. Bu soruların yanıtlarının ise bugünkü toplantıda alınabileceği konuşuluyor. Ancak, bugünkü her iki toplantı sonrasında nihai bir karar çıkmayacak.

1-) F.BAHÇE DÜŞÜRÜLECEK Mİ?

Kulüpler Birliği bu konuya çok sıcak bakmıyor. Bunun için 2 gerekçe var...
Birincisi, Fenerbahçe’siz bir ligin cazibesi yok.
İkincisi, Fenerbahçe’siz bir ligin ekonomik değeri yok.
Eğer, Fenerbahçe Bank Asya 1. Lig’e düşürülürse kulüplerin yayın gelirlerinden alacağı pay azalacak.
Bunu şu aşamada hiçbir kulüp kabullenmek istemiyor. Kulüpler Birliği’nde beliren görüş en kötü olasılıkla Fenerbahçe’nin eksi puanla Süper Lig’de devam etmesi.

2-) TOPLANTIDA NE OLACAK?

Futbol Federasyonu Etik Kurulu ve hukukçuları kendilerine ulaşan bilgiler ışığında kulüpleri bilgilendirecekler. Bu bilgilendirmenin neticesinde bir nabız yoklanacak. Kulüpler Birliği’nin görüşleri alınacak ve yol haritası çizilecek.

3-) ESKİŞEHİR VE SİVAS İÇİN NE KARAR ALINACAK?

Bu noktada kulüplerin Fenerbahçe ile ilgili tavrı, Eskişehirspor ve Sivasspor için de geçerli.

Fenerbahçe’nin düşürülmesi ile lig 17 takım ile oynanabilir. Ama bu iki takımın da düşürülmesiyle 15 takımlı düzenlenecek bir lig hiç kimse için cazip değil. Kulüpler Birliği Vakfı bu görüşte. Dolayısıyla, Eskişehirspor ve Sivasspor’un da şike konusunda küme düşürülmeyip, eksi puanla lige başlaması Kulüpler Birliği Vakfı’nın görüşü.

4-) ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE HANGİ TAKIMLAR GİDECEK?

İşte en çok merak edilen soru bu. TFF cuma günü UEFA yetkililerine şike ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin savcılıkta olduğunu, kendilerine ulaşan bir bilginin bulunmadığını ifade etti. 15 Temmuz’da, Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi ön elemesindeki rakibi belli olacak. Bu zamana kadar Futbol Federasyonu şike ile ilgili olarak UEFA’ya net bir belge ve bilgi sunmazsa, UEFA kendisi devreye girip bu konuda bir karar alır. Federasyondan sızan bilgilere göre de bunun gerçekleşme olasılığı çok yüksek.

Küme düşürürsek dönüşü olmayan bir yola gireriz

Hürriyet ismi saklı bir Futbol Federasyonu yöneticisiyle neler olabileceği hakkında görüştü.

HÜRRİYET: Bugünkü toplantıda nihai bir karar çıkar mı?
YÖNETİCİ: Hayır. Bugün nihai bir karar çıkmayacak.

HÜRRİYET: Bugün neler olacak?
YANIT: Bir bilgilendirme toplantısı olacak. Etik Kurul ve Hukuk Kurulu önce Kulüpler Birliği’ni sonra da Federasyonu bilgilendirecek.

HÜRRİYET: Savcılık bilgi ve belgeleri size sundu mu?
YÖNETİCİ: Hayır. Şu anda geçtiğimiz hafta olduğumuz noktadayız. Bize bu hafta içerisinde bilgi ve belgeleri sunacaklarını söylediler.

HÜRRİYET: Aziz Yıldırım tutuklandı. Bu durum kararınızda etkili olur mu?
YÖNETİCİ: Bunun çok etkili olacağı kanaatinde değilim. Çünkü, biz Aziz Yıldırım’ın değil, Fenerbahçe’nin durumunu konuşacağız. Dolayısıyla savcılık ve emniyetin bize sunduğu belgelere bakacağız. Kararımızı da buna göre veririz.

HÜRRİYET: Şu anki bilgilerle nasıl bir karar alırsınız?
YÖNETİCİ: Bunun yanıtını vermek çok zor.

HÜRRİYET: Ama bu sorunun yanıtı sizi bekliyor. Onun için de çok zor durumdasınız?
YÖNETİCİ: Ne yazık ki öyle. Mahkemenin önünde çok uzun bir zaman var. Bizim önümüzde ise böyle bir zaman dilimi yok. Küme düşürme kararı alırsak geriye dönüşü olmayan bir yola gireriz. Ama düşürmez ve Fenerbahçe mahkemede eğer suçlu görülürse bu kez daha farklı bir sorumluluğun altına girmiş oluruz.

HÜRRİYET: Şampiyonlar Ligi için UEFA size, “Şu güne, şu saate kadar bize katılacak takımı bildirin” diye bir süre verdi mi?
YÖNETİCİ: Hayır. Kendileri ile görüştük. Bilgi ve belge beklediğimizi ilettik.

HÜRRİYET: Onlar bir karar verir mi?
YÖNETİCİ: Buna her zaman hakları var. Böyle bir olasılık da her zaman mevcut.

Ceza kararı açıklamayacağız

GÖZLER Futbol Federasyonu’nun, Kulüpler Birliği ve kendi arasında yapacağı toplantıya çevrildi. Türkiye’yi sarsan şike soruşturmasının ardından bugün önce Kulüpler Birliği ardından da kendi arasında fikir değerlendirmesi yapacak olan Futbol Federasyonu’nun Başkanı Mehmet Ali Aydınlar son gelişmeleri değerlendirecekleri toplantıda yol haritası belirleyeceklerini ifade etti. Aydınlar, “Şu anda gündemimizde bir ceza açıklaması söz konusu değil. Görüşeceğiz, tartışacağız ve önümüzdeki bu durumla ilgili yol haritası çizeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER