TRT, 1’inci Lig için 40 milyon dolar verdi, şifresiz yayına devam edecek

Bank Asya 1’inci Ligi’nin yayın hakkını 40 milyon dolara alan TRT, şike operasyonu sonucunda büyük kulüplerden biri küme düşse bile maçları şifresiz yayınlamaya devam edecek. Son gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, “Digiturk ile anlaşma yapmadık. Sözleşmede her şey mevcut. Maç yayınına devam edeceğiz” dedi.

TRT, 1’inci Lig için 40 milyon dolar verdi, şifresiz yayına devam edecek

YILLIK 40 milyon dolara Bank Asya 1’inci Ligi ve Süper Lig’in geniş özetlerini yayınlama hakkını elinde bulunduran TRT, şike operasyonu sonucunda Fenerbahçe veya Beşiktaş’ın küme düşürülmesi halinde maçları yine şifresiz yayınlayacak. Şike operasyonundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, “Digiturk ile veya Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile şike operasyonunun sonucuna yönelik bir anlaşma yapmadık. Bu konuda tüm maddeler açık ve net. TRT olarak Bank Asya 1’inci Ligi’nin yayın hakkı elimizde. Hangi takım küme düşürülürse düşürülsün maçları şifresiz yayınlamaya devam edeceğiz” dedi.

Maçlar TRT ekranında
Son dönemlerde TRT, Digiturk ve TFF arasında bazı anlaşmaların yapıldığı yönündeki bilgileri değerlendiren İbrahim Şahin, şöyle konuştu: “2010 yılında Türk futbol endüstrisi için çok önemli bir yayın ihalesi yapıldı. TRT olarak bu yayın ihalesine maçları ve özetleri şifresiz yayınlamak üzere girdik. Yayın hakkının şifresiz olması bizim için çok önemli. Bank Asya 1’nci Ligi’ni geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezon da TRT yayınlayacaktır. Hiçbir takımın maçlarını da şifreli yayınlamayı planlamıyoruz. TFF ve diğer yayıncı kuruluşla da anlaşmamız bulunmuyor.”

1’nci Lig’e yatırım
Süper Lig’in çok farklı bir yapısı bulunduğunu dile getiren İbrahim Şahin, şunları söyledi: “Yayın gelirleri büyük kulüplerin etrafında toplanıyor. Yayıncı kuruluş da Süper Lig’de Fenerbahçe veya Beşiktaş’ın küme düşürülmesi halinde ekonomik açıdan zorlanabilir. Ancak bu durum TFF ile yayıncı kuruş arasında görüşülmesi gereken bir konu. TRT’yle ilgili bir durum söz konusu değil. Biz Bank Asya 1’nci Ligi için çok büyük yatırım yaptık.”

Ligin izleyicisi arttı
Bank Asya 1’nci Ligi’nin Türk futbol endüstrisinde önemli bir noktaya geldiğini belirten İbrahim Şahin, “Bu ligin yayın haklarını aldığımız günden bugüne kadar çok şey değişti. Bank Asya 1’nci Ligi artık belirli bir izleyici kitlesine sahip. Her hafta maçları canlı olarak ekranlara taşıdık. Bunun için çalışanlarımız çok fazla emek sarf etti. Bank Asya 1’nci Ligi artık takip edilen bir lig oldu” dedi. 

Rakamlarla Bank Asya 1’nci Ligi

TRT, 1’nci Lig ve Süper Lig’in geniş özeti için 40 milyon dolar veriyor.
Bu ligde mücadele eden takımların yıllık yayın geliri 1 milyon dolar.
Forma sponsorluk gelirleri de kulüp başına ortalama 100 bin dolar.
Ligin toplam futbolcu değeri 100 milyon Euro’ya yaklaşıyor.
Kulüplerin ortalama futbolcu değeri 5 milyon Euro’yu buluyor.
Ligin isim sponsoru Bank Asya bugüne kadar 40 milyon lira para verdi.
Avrupa’nın en değerli 2’nci ligleri sıralamasında 7’nci oldu.
İddaa’dan isim hakkı bedeli olarak her kulüp oynadığı maç başına 80 bin TL kazanıyor.
Süper Lig’e çıkan takım 10 milyon liralık ayak bastı parası alıyor.
Tribünlerdeki maç başı ortalama izleyici sayısı 5 bin taraftar civarında.

Küme düşürme kötü olur, TRT’nin geliri artar

SÜPER Lig’de mücadele eden büyük kulüplerden birinin küme düşürülmesi halinde TRT’nin izleyici ve reklam gelirinin de artacağını dile getiren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, şu değerlendirmeyi yaptı: “Küme düşürme Türk futbolu için iyi bir şey değil. Kimse böyle bir durumla karşılaşmayı istemez. Avrupa’da büyüyen bir endüstride Türk futbolunun da payı hızla gelişiyor. Küme düşürme futbolu geriye götürür.”

‘Konser’ projesi olmadı izleyici sayısı artacak

BANK Asya 1’nci Ligi’ndeki takımların statlarına taraftar çekebilmek için bazı projeler geliştirdiklerinin de altını çizen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, şöyle konuştu: “Bu ligde mücadele eden takımların statlarını doldurmak ve maçlara olan ilgiyi artırmak için konser projemiz vardı. Bu projeyi şehirlerin valilikleri, belediye başkanlarıyla birlikte organize edecektik. Maçlardan önce belirli sanatçılar statlarda konser verecekti. Ancak bu projeyi gerçekleştiremedik.”

Her takımın sponsoru var

BANK Asya 1’inci Ligi’nde forma sponsoru olmayan kulüp kalmadı. Süper Lig’de Turkcell’in sponsorluğu bırakmasının ardından bir çok kulüp forma göğüs sponsoru bulamadı. Ancak Bank Asya 1’inci Ligi’nde sponsoru olmayan kulüp yok. Ligin isim sponsoru Bank Asya 12 kulübe sponsorluk yapıyor. Diğerleri ise kendi imzaladıkları sözleşmeler çerçevesinde sponsor şirketleriyle çalışıyor.

Geç başlayan lig planlamayı etkiledi

SÜPER Lig ve 1’nci Ligi’n başlangıç tarihinin ertelenmesiyle ilgili olarak da bilgi veren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, “Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bizimle hiç bir iletişime geçmeden maçların başlama tarihini değiştirdi. TRT olarak maçların 5 Ağustos’ta başlayacağını düşünüyorduk ve tüm planlamamızı buna göre yaptık. Ancak liglerin başlangıç tarihi değişti” diye konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER