UEFA'dan Federasyon'a mektup

UEFA : “Sorumluluk Türkiye Futbol Federasyonundadır” dedi.

UEFA'dan Federasyon'a mektup

UEFA’ dan Türk Futbol Federasyonuna mektup


- UEFA yaptığı açıklamada şike olayı ile ilgili olarak “iddia” kelimesini kullandı.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA’nın dün akşam saatlerinde yaptığı bir açıklama Futbol Federasyonuna bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Deutsche Welle Türkçe servisi tarafından yayınlanan açıklamaya göre UEFA, Türkiye Süper Ligi’ndeki çeşitli takım, sporcu ve yöneticilere yönelik iddiaları yakından takip ettiklerini bildirdi.

Soruşturma ile ilgili olarak “iddia” kelimesinin vurgulandığı açıklamada şikeye sıfır tolerans mesajı verildi.Yapılan soruşturma ile ilgili olarak sorumluluğun ise Türk makamlarında olduğunu vurguladı. Açıklamada özetle şöyle denildi:

Türkiye Futbol Federasyonu ile sürekli iletişim içindeyiz. 4 Temmuz tarihinde TFF'ye gönderdiğimiz mektupla da işbirliği ve destek mesajını ilettik. Bu mektupta UEFA, her tür şike olayına ve futbol müsabakalarıyla bağlantılı suç faaliyetlerine karşı sıfır tolerans tavrını yinelemiştir. Şüpheli maçlar, Türkiye Futbol Federasyonu'nun , Türk yargısı ve ceza hukukunun yargı yetkisi kapsamındadır. Bu nedenle UEFA, bu konunun muhtemel sonuçları hakkında yorum yapamayacaktır.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Kulüplerin UEFA kupalarına katılabilmesi için, doğrudan ya da dolaylı herhangi bir şekilde müsabakaların sonuçlarını etkileyecek bir faaliyet içinde bulunmamış olmaları gerekiyor.

UEFA, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak kulüplerden bu konuda yazılı taahhüt talep ediliyor. Bu kurallar, UEFA Şampiyonlar Ligi yönetmeliğinin 2.04, ve 2.05 nolu paragraflarında, UEFA Avrupa Ligi yönetmeliğinin 2.07 nolu paragrafında yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER