Doğaya duyulan özlem dekorasyona yansıyor

Evlerimizde geçirdiğimiz sürenin zorunlu olarak artması dekorasyonda da trendleri değiştirdi; işlevsellik ve konfor kriterleri ön plana çıktı. 2021 yazının dekorasyon trendlerini paylaşan Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, “İşlevselliğin yanı sıra doğaya dönüş özlemi, iç mekânlarda dış mekân havası yaratacak dekorasyon ürünlerine de ilgiyi artıyor. Gereksiz eşyaları hayatımızdan çıkarıyor, minimalist yaşama dönüyoruz. Pozitif enerjiye olan ihtiyacımız, evlerde canlı ve iyi hissettiren renklerin kullanımına yöneltiyor.” açıklamasında bulundu.

Doğaya duyulan özlem dekorasyona yansıyor

Pandeminin etkisiyle pek çok şey gibi yaşam alanlarımız da değişme uğradı ve evlerimize verdiğimiz önem daha da arttı. Bazen bir ofis ya da okul, bazen bir spor salonu hatta restoran haline gelen evlerimizde daha işlevsel kurgular ön plana çıktı. Çok fonksiyonlu, hayatımıza konfor katan mobilyalara ihtiyaç ve talep artış gösterirken, doğaya dönüş özleminin etkileri de evlerimize yansımaya başladı. Bu yaz, doğanın esintilerini evlerimizde daha fazla hissettirecek bohem etkisi, iç mekanlarda yükseliş gösterecek. Dünyanın dört bir yanına sabit ve hareketli mobilya üretimi yapan Hotelya’nın Genel Müdürü Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, bu yazın dekorasyon trendlerinde doğallık, işlevsellik, konfor ve pozitif enerji veren renklerin öne çıkacağını belirtiyor. İşte 2021 yazında en çok konuşulacak dekorasyon trendleri:

İç mekanlarda dış mekan esintileri göreceğiz”

Daha çok bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları olan rat, hazeran ve hasır örgülü mobilyalar bu yaz salon, mutfak ve hatta yatak odalarına da dahil olmaya başlıyor. Hafifliği ve doğallığı ile tercih nedeni olan hasır koltukların yanısıra, hasır kapaklı dolaplar, hasır sepetler, rattan yatak başları ve komodinler, iç mekânlarda ferah ve dış mekân etkisi yaratıyor. Doğaya dönüş özlemi, bu yaz evlerimizde iç mekân bitkilerinin popülasyonunu da artırıyor. Bitkilerin sakinleştirici, huzur veren kimyasını yeniden keşfediyoruz. Farklı türde pek çok bitkiyle bir kompozisyon oluşturarak evlere canlılık katılabilir. Dekorasyonda modern bir yorum isteyenler ise ev duvarına asma yöntemiyle kullanılan bitkileri de tercih edebilirler. Etnik ve kültürel işçiliği de içinde barındıran el dokuması kilimler de bohem dekorasyonda uyumlu bir bütün yaratıyor.

Minimalizm yeniden başrolde olacak”

Az parçalarla dekore edilen evler, ferahlık algısını güçlendiriyor. İşlevi olmayan eşyalarla vedalaşırken, evimizi renklendirecek sanat eserleri ve aynalara duvarlarda daha fazla yer açıyoruz. Mekana derinlik kazandıran yuvarlak kıvrımlı ve güçlü renklere sahip şekilli mobilyalar da oturma odalarının yeni gözdesi haline geliyor.

Sakinleştirici ve cesur renkler ön planda olacak”

Doğadan etkilenerek oluşturduğumuz yaşam alanlarımızda, sakinleştirici ve huzur veren renk paletleri öne çıkıyor. Lacivert, turkuaz, açık mavi gibi huzuru ve rahatlığı simgeleyen mavinin tonları iç ve dış mekan yüzey rengi olarak en fazla tercih edilen renklerden olacak. Uluslararası renk otoritesi Pantone Color Institute tarafından 2021 yılının rengi seçilen Gray ve Illuminating ise mobilyalarda kendini gösteriyor. Genellikle psikolojik etkisinin pozitif yönde olmasıyla tercih edilen hardal sarısı, limon sarısı ve yoğun sarılar, bu yaz dekorasyonda da trend haline geliyor. Yaz sezonunda fuşya pembeler, canlı kırmızılar ve morlar da oldukça fazla göreceğimiz, yazın enerjisini evimize yansıttığımız renklerden olacak.

Fonksiyonel, teknolojiyle entegre mobilyalara ilgi artıyor”

Pandemiyle değişen yaşam tarzımız kimileri için kalıcı hale gelmiş durumda. Dolayısıyla konforlu bir mekan arayışındaki ilk kriter, mobilyaların çok yönlü çözümler sağlaması oluyor. Dolap masa iç içe olan modeller ya da yemek masasının saniyeler içinde oyun masasına dönüşmesi gibi pratik çözümler sağlayan mobilyalar artık evlerimizde daha fazla yer kaplıyor. USB girişi veya şarj ünitesi, telefon tutacağına sahip sandalye ve koltuklar gibi yaşamı kolaylaştıran, teknolojiyle entegre modeller hayatımızda daha fazla yer almaya başlıyor.

www.hotelya.com.tr

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER