Edirne Tahliye Ediliyor

Edirne'de bir köy ile bir mahalle, taşkın riskine karşı tahliye ediliyor.

Edirne Tahliye Ediliyor
  Edirne’de Bulgaristan'daki şiddetli yağışların ardından barajların taşması üzerine gündüz saatlerinde 500 seviyesinde olan Meriç nehrinin debisi, yaklaşık 15 saatte 900 metreküp artarak 1415 seviyesine çıktı. Kriz merkezince tarihi köprülerin trafiğe kapatılmasının ardından yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi’nden kent merkezine gelmek isteyenler, kepçe ve askeri araçlarla geçiş sağladı.

Edirne’de aralık ayında 10 gün süren taşkın tehlikesinin ardından dün bir anda yükselen nehir debileri özellikle Karaağaç Mahallesi’nde ulaşımı zorlaştırdı. Dün, gündüz saatlerinde 500 metreküp olan Meriç Nehri’nin debisi, Bulgaristan’daki aşırı yağışların ardından 15 saatte yaklaşık 900 metreküplük rekor artış görerek 1415’e çıktı. Tunca Nehri’nde ise 150 metreküp/saniye olan su seviyesi kısa sürede 370 seviyesine yükseldi. Dün saat 24.00'te Edirne Valiliği’nde toplanan kriz merkezi 'güvenlik gerekçesiyle’ Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan tarihi Tunca ve Meriç köprüsü ile alternatif olarak kullanılan Süvari köprülerini trafiğe kapattı. Gece saatlerinden itibaren mahalleye geçişler askeri araçlarla sağlandı. Sabah işlerine gitmek için evlerinden çıkanları ise kent merkezine köprü ayaklarına dolan sular nedeniyle traktör, kepçe ve askeri araçlar getirdi.


BALIKÇI BARINAĞINDA MAHSUR KALDI


Nehir sularının yayıldığı resmi kurumların sosyal tesisleri ve kent ormanı kısa sürede sular altında kaldı. Karaağaç Mahallesi’ne giden Lozan Caddesi’ne de nehir suları dolmaya başladı. Suların yayıldığı atıl durumdaki Evliya Kasımpaşa Camii ve çevresindeki balıkçı barınaklarını su bastı. Barınağında mahsur kalan bir balıkçı sabah saatlerinde polis ekiplerini arayıp yardım istedi. AFAD ekiplerince botla mahsur kaldığı yerden çıkarılan balıkçı, gece suyun bir anda arttığını ve barınaktan çıkamadığını söyledi.

DEBİ 2 BİNE ÇIKABİLİR


Arda ve Tunca'yla Edirne'de birleşen Meriç Nehri'nin debisinin yaklaşık 2 bin metreküp seviyesine ulaşacağını ifade edilirken, toplanan Edirne Valiliği Kriz Merkezi olası baskınlar için hangi bölgelerin tahliye edilebileceğini görüşüyor. Tunca ve Meriç Nehri’ndeki artış sürüyor.

KIZILAY'DAN YARDIM İSTENDİ


Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, saat 21.00 sıralarında nehir seviyesinin 2500 metreküp/saniyeye ulaşacağını ifade ederek, Karaağaç ve Değirmenyeni köyleri için tahliye kararı aldıklarını açıkladı. Karaağaç Mahallesi’nden 500 haneyi oradaki en yakın okullara ve yatılı bölge okullarına tahliye edeceklerini anlatan Vali Şahin, “İki helikopter AFAD’tan istedik. Şu anda İstanbul ve Ankara’dan görevlendirmeler yapılarak yola çıktı. Su altı ve su üstü kurtarma timleri de geliyor. 10’ar kişilik 2 tim görevlendirilmesi AFAD tarafından yapıldı. Sağlık Bakanımızda ambulans helikopteri görevlendirdi.

Meriç ve Arda’da su seviyesinin yükseleceği ifade ediliyor. Sofya Büyükelçiliğinden aldığımız bir notada Çarşamba günü en doruk noktaya ulaşacağı Meriç ve Arda nehirlerindeki su seviyelerinin daha üst seviyelere ulaşacağı ifade ediliyor. Bu arada Kızılay’dan bin battaniye, bin 500 kişiye 5 gün yetecek kadar gıda maddesi, bin yatak talebinde bulunduk. Şuanda Değirmenyeni köyünde su seviyesi seddelerle sıfır noktasına geldi. Orada yarılmadan korkulduğundan köyün boşaltılması için jandarma sevkiyatı yapıldı” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2015, 15:33

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER