Her bütçeye uygun uyuşturucu var!..

Her bütçeye uygun uyuşturucu var!..
"Gelir düzeyi düşük alanda yaygınlık şu an daha fazla görünüyor..."
EMNİYET Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Ahmet Tek, Türk kolluk kuvvetlerinin 2009 yılında 16 ton eroin maddesi yakaladığını, en fazla eroin yakalanan iller sıralamasında İstanbul'un yüzde 31.6'lık payla birinci olduğunu söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından düzenlenen TUBİM Uyuşturucu İle Mücadele Konferansı (TUK-2011), Antalya'da başladı. 18 Şubat'ta sona erecek konferansta valilikler, il milli eğitim, sağlık, emniyet müdürlükleri, jandarma komutanlıkları, Adalet Bakanlığı, üniversiteler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarından 350'nin üzerinde katılımcı yer alıyor.

SADECE POLİSİYE İŞ DEĞİL

Oturumlar öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan KOM Daire Başkanı Ahmet Tek, uyuşturucu ile mücadelenin sadece polisiye bir iş olmadığını söyledi. Ahmet Tek, uyuşturucu ile mücadelenin, Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'nin (EMCDDA) Türkiye'deki ulusal temas noktası olan TUBİM'in ilişki halinde olduğu 40 ayrı kurumun ortak sorunu olduğunun altını çizdi. Ahmet Tek, "Birimlerin kendi görev alanlarında işlerini iyi bir şekilde yapmaları halinde Türkiye'de uyuşturucu bağımlılığı veya uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili mücadele, dün olduğundan daha iyi bir noktaya gelecektir" dedi.

Antalya'da düzenlenen konferansın sadece uyuşturucu ile mücadelede bazı sonuçları açıklamasının amaçladığının altını çizen Tek, uyuşturucu ile mücadelede yer alan merkez ve il birimlerinin bir araya getirilerek merkez ve taşra bütünleşmesini hedeflediklerini kaydetti. Daire Başkanı Tek, uyuşturucu ile mücadelenin ana unsurları olan 'önleme- tedavi- kolluk' boyutundaki aktörlerin ilk kez bu ölçekte bir araya getirildiğini söyledi.

KÜÇÜK YAŞ MÜNFERİT

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan KOM Daire Başkanı Tek, Türkiye'de uyuşturucu kullanım yaşanın 11- 12 yaş seviyesine kadar düştüğü söyleminin gerçeklikten uzak olduğunu savundu. Münferit ve istisnai olarak küçük yaşta kişilerin uyuşturucu kullanımına rastlandığını kaydeden Ahmet Tek, "Nadir de olsa küçük yaşta çocuklar kullanabiliyor. Ama liseden sonraki yaşlarda 18 yaşından sonra yoğunlaşma başlayabiliyor. Türkiye'de uyuşturucu kullanım yaşı düşmüş değildir. Söylem olarak dile getirilen küçük yaş istisnaidir" diye konuştu. 12- 18 yaş aralığında uyuşturucu kullanımının yüzdelerle ifade edilmeyecek kadar küçük rakamlar olduğunu dile getiren Tek, "İlköğretimde merak saikiyle kullanımlar olabiliyor" dedi.

HER BÜTÇEYE UYGUN UYUŞTURUCU

KOM Daire Başkanı Tek, Türkiye'de uyuşturucu kullanımının gelir seviyesi yüksek toplum kesimlerinden gelir seviyesi düşük kesimlere doğru dönüştüğü iddiasının ise gerçeği tam anlamıyla yansıtmadığını kaydetti. Toplumun hemen hemen her kesiminde uyuşturucu kullanımının söz konusu olabileceğini, hiçbir kesimin zan altında bırakılamayacağını aktaran Ahmet Tek, farklı gelir seviyelerinin farklı tür uyuşturucu kullandığını söyledi. Tek, "Şunu söylemekte fayda var. Gelir düzeyi düşük alanda yaygınlık şu an daha fazla görünüyor" dedi.

2009 ZİRVE YILI

Türkiye'nin uluslararası uyuşturucu trafiğindeki konumu hakkındaki soru üzerine Daire Başkanı Tek, Türkiye'nin coğrafi konumu itibariyle hem doğudan hem batıdan üretim alanlarına yakın olduğunu söyledi. Bu sebeple Türkiye'nin uyuşturucu trafiğinden güzergah olarak etkilendiğini dile getiren Daire Başkanı Tek, "Polisin mücadelesi de güzergah alanlarını başka alanlara kaydırmak veya güzergahları kesmektir" dedi.

Türk Emniyet Teşkilatı'nın dünyanın uyuşturucu ile mücadele eden en iyi birimlerinden biri olduğunu kaydeden Daire Başkanı Tek, KOM Daire Başkanlığı'nın 81 il, 31 ilçede yapılanması bulunduğunu söyledi. İl ve ilçelerdeki bu yapılanmanın tam bir koordinasyon içinde bulunduğunu kaydeden Tek, "Şu anda yaptığı yakalamalar, 29 Avrupa ülkesinin tamamından daha fazla" dedi.

Türkiye'nin uluslararası uyuşturucu trafiğindeki transit konumu nedeniyle yakalama oranlarının 'hedef' konumunda bulunan diğer Avrupa ülkelerinden daha düşük olması beklenirken 2005 yılından itibaren yükselen bir trend başladığını belirten Tek, 2010 Avrupa Uyuşturucu Raporu'na göre Türkiye'nin, 2009 yılında, 29 Avrupa Birliği üyesi ülke toplamının iki katı eroin yakaladığını kaydetti.

EROİNİN YÜZDE 31'İ İSTANBUL'DA YAKALANDI

KOM Daire Başkanı Tek, Türk kolluk kuvvetlerinin 2005 yılında 8 bin 195 kilogram, 2006 yılında 10 bin 312 kilogram, 2007 yılında 13 bin 228 kilograma, 2008'de 15 bin 447 kilogram, 2009 yılında ise 16 bin 59 kilogram eroin yakalandığını aktardı. Türkiye'de 2009 yılında ele geçirilen eroinin yüzde 31.6'sı İstanbul'da yakalanırken, onu yüzde 15.6 ile Van izledi. Türkiye'de eroin yakalamalarının en fazla olduğu iller sıralamasında üçüncü sırada Adana gelirken, onu Hakkari, Ağrı, Bitlis, Erzincan, Edirne, İzmir ve Mersin takip etti.

BAYBAŞİN İKİ AY ÖNCE ÇIKTI YİNE GİRDİ

Uyuşturucu ile mücadelenin önemli ayaklarından biri olan yargı boyutunda cezaların 8 yıldan 15 yıla kadar çıktığını ve bu cezaların caydırıcılık açısından yeterli olduğunu kaydeden Tek, "Suç türlerine göre bakıldığında cezaevlerinde en fazla uyuşturucu sanıkları bulunmaktadır" dedi. Cezalar caydırıcı olmasına karşın uyuşturucu işindeki kişilerin ve birimlerin bu işten maalesef vazgeçmediklerini dile getiren Daire Başkanı Tek, "Abdullah Baybaşin 2 ay önce cezaevinden çıktı, sonra tekrar girdi. Yılları cezaevinde geçiyor, aynı suçtan cezaevine dönüyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.