Kadın tır sürücüleri yola çıktı

Şirketin filosunda tır şoförü olarak işe başlayan Kübra Şeker, "Günümüzdeki hiçbir işin kadını erkeği kalmadı" mesajı verdi.

Kadın tır sürücüleri yola çıktı

Ocak ayında başlattığı ‘Eşitliğin Cinsiyeti Yoktur’ projesi ile Birleşmiş Milletler’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusu ile ilgili çalışmalar yapan Mars Logistics, proje kapsamında 2 kadın tır sürücüsüne istihdam sağladı.

2021 yılı stratejik plana kadın istihdamını artırma maddesini ekleyen Mars Logistics, yılbaşından bu yana kadar 79 kadın çalışanı işe aldı. Sahillioğlu, “Tır sürücüsü istihdam ederken de şirket bünyesinde bir ilk gerçekleştirerek 2 kadın tır sürücüsünü işe aldık. Bizim için önemli olan tarafsız bir şekilde değerlendirme yaparak doğru kişileri doğru pozisyonlara yerleştirmek. Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan şeffaf bir şekilde gerçekleştirdiğimiz işe alımlarda 2 kadın tır sürücüsü arkadaşımız ile çalışmaya başladık” dedi.

'KADIN SÜRÜCÜ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Sahillioğlu, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini belirterek, “Mars Logistics olarak kadına yönelik her türlü negatif ayrımcılığın karşısındayız. Şirketimizin her alanında sürdürdüğümüz eşitlik politikamızı uygulamaya, projeler geliştirmeye ve kadın sürücü almaya devam edeceğiz” dedi.

'KADIN İSTERSE BAŞARAMAYACAĞI HİÇBİR ŞEY YOK'

Şirketin filosunda tır sürücüsü olarak çalışmaya başlayan Sevil Yıldız, çocukluğundan beri hayalinin tır sürücüsü olmak olduğunu belirtti ve dışarıdan bakıldığında erkek işi olarak adlandırılan tır sürücülüğü konusunda şöyle konuştu:

“Yaptığımız iş kolay bir iş değil, dışarıdan bakan bir kişi tır sürücülüğü erkek işidir, kadın yapamaz diye bakıyorlar ancak kadın isterse başaramayacağı hiçbir iş yok.”

Yıldız, tır sürücüsü olmak isteyen ancak erkek mesleği olarak görüldüğü için cesareti olmayan kadınlar için, “Kadının yapamayacağı hiçbir şey yok. Yeter ki istesinler, cesaret etsinler.”

'HİÇBİR İŞİN KADINI ERKEĞİ KALMADI'

İşe başlayan diğer bir tır sürücüsü Kübra Şeker, Türkiye’de kadın tır sürücüsü olmakla ilgili, “Türkiye’de bu mesleği yapan kadın fazla olmadığından insanlar hem yadırgıyor hem de çok mutlu oluyorlar. Günümüzde hiçbir işin kadını erkeği kalmadığını düşünüyorum. Araç kullanmayı seven herkes tır sürücüsü olabilir” diye konuştu. 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER