Kar Gitti Yağmur Geliyor

Yurdun Batı bölgeleri yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine giriyor.

Kar Gitti Yağmur Geliyor

Yurdun Batı bölgeleri yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü doğu bölgelerinde çığa, kuzey, iç ve doğu bölgelerde çok kuvvetli buzlanmaya, Marmara ve Ege bölgesinde ise lodos nedeniyle baca zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun batı bölgelerinin Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de kuvvetli lodos ile birlikte yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların, öğleden sonra ve akşam saatlerinde batı bölgeleri ile gece saatlerinden itibaren İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'i etkisi altına alacak.

Kıyı Ege ile Antalya'da yer yer kuvvetli Sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir, Çankırı, Bolu ve Karabük çevrelerinde de yer yer kuvvetli kar yağışlarının olacağı, batı bölgelerin iç kesimlerinde yağışların akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının, lodos ile birlikte ülkemizin batısında 4 ila 6 derece artacağı tahmin edilirken, rüzgarın genellikle güney ve güneybatı (lodos) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE ÇIĞ UYARISI

Yağışların; Kıyı Ege ile Antalya'da yer yer kuvvetli Sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir, Çankırı, Bolu ve Karabük çevrelerinde de yer yer kuvvetli kar yağışlarının olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı sonucu oluşan yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde çok kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KUVVETLİ LODOS ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI

Rüzgarın; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ZİRAİ DON UYARISI

Ülkemizi etkileyen soğuk hava nedeniyle Doğu Akdeniz ve Karadeniz kıyı şeridinde hafif, kıyıların iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde çok kuvvetli don olayı beklendiğinden, halihazırda zirai üretim faaliyetlerini sürdüren üreticiler başta olmak üzere ilgilerin ve vatandaşların zirai don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER