MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ EBEVEYNLER BİLGİLENDİRİLDİ

Küçükçekmece Belediyesi, Küçükçekmeceli ebeveynleri madde bağımlılığı konusunda bilgilendirdi.

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ EBEVEYNLER BİLGİLENDİRİLDİ

Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece Kaymakamlığı işbirliğiyle madde bağımlılığına karşı geliştirilen 'Çözüm Sensin-Temiz Okul, Temiz Toplum Projesi' kapsamında Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminere Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ile Mücadele Şube Müdürlüğü Başkomiser Uzman Psikolojik Danışman Uğur Evcin, Psikolojik Danışman Yasin Şahin, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda ebeveyn katıldı.

‘GENÇLERİMİZİ HEBA ETMEYECEĞİZ’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından söz alan Dr. Sibel Güllüçayır, “Buraya gelerek bu projenin bir paydaşı olduğunuz, çocuklarınıza bu kadar kıymet verdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Bu konuda ‘Benim çocuğum yapmaz’ dememek gerekiyor, herkesin başına gelebilir. Biz dünyada en çok genç nüfusa sahip olan bir ülkeyiz ve gençlerimizi madde bağımlılığı konusunda heba etmek istemiyoruz. Bu nedenle elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”dedi.‘ÇOCUĞUNUZ KULLANMIYORSA BİLE BİLGİ EDİNİN’

Sunum yaparak katılımcılara madde bağımlılığı hakkında bilgi veren Uğur Evcin ise, madde bağımlılığını engelleme konusunda en büyük görevin ailelere düştüğünü belirterek; “Özellikle ailelerin çocuklarını yalnız bırakmaması, çocukların hayatlarında boşluk oluşturmaması gerekiyor. Buraya gelmeniz bizim için çok önemli çünkü çocuklarınız herhangi bir şey kullanmıyorsa bile, bu konuda bilgi sahibi olmak böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde ne yapacağınızı bilmeniz açısından önemli. Eğer siz bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz çocuğunuz sizi kolayca kandırır. Bağımlılığı olan her genç, çevresindeki 5 arkadaşını da kullanmaya alıştırıyor. ”diye konuştu.

Programda ayrıca, madde bağımlılığı konusunda kısa film gösterilirken, ailelere bilgilendirici el kitabı ve Çözüm Sensin Projesi Tanıtım kitabı dağıtıldı.

Madde Bağımlısında gözlemlenen başlıca değişiklikler ise şunlar;

Yüz bölgesinde kızarma, gözlerde kanlanma ve burun akıntısı

Ani kilo kaybı yaşanır, sürekli bitkinlik ve uykulu olma hali görülür

Ailede kullanılan yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar bağımlı tarafından fazla tüketilir

Vücutta çeşitli yara izleri gözlemlenebilir

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 09:36

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER