Önlem Alınmazsa 69 Milyon Çocuk Ölecek

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, çocuk eşitsizliğinin doğurabileceği sonuçları raporladı. Buna göre şartların iyileştirilmemesi durumunda 5 yaş altı 69 milyon çocuk ölecek.

Önlem Alınmazsa 69 Milyon Çocuk Ölecek
Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), en dezavantajlı çocukların sağlık ve eğitim şartlarının iyileştirilmemesi halinde 2030 yılına kadar 5 yaş altı 69 milyon çocuğun öleceğini açıkladı.
ÇOCUK EŞİTSİZLİĞİ DOĞACAK

UNICEF, BM sürüdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması için belirlenen 2030 tarihine kadar mevcut koşulların değişmemesi durumunda çocuk eşitsizliğinin doğurabileceği sonuçları raporladı.

750 MİLYON KADIN, ÇOCUKKEN EVLENECEK


Rapora göre, mevcut koşullar ve nüfus artış hızı aynı kalırsa 2030 yılında 167 milyon çocuk aşırı yoksulluk altında olacak. 60 milyon çocuk temel eğitimden mahrum kalırken 750 milyon kadın, çocukken evlenecek.

69 MİLYON ÇOCUK ÖLECEK

En yoksul çocukların zenginlere oranla 5. yaş gününe varmadan ölme ihtimalinin iki kat fazla olduğu vurgulanan raporda, şartlar iyileştirilmezse mevcut eğilime göre 2030 yılına kadar 5 yaş altı 69 milyon çocuğun öleceği belirtildi.

EN FAZLA ÖLÜM AFRİKA'DA

Raporda önlenebilir nedenlerle çocuk ölümlerin en fazla Güney Asya ve Sahra altı Afrika'da görüldüğü ifade edildi.

Anneleri okuma yazma bilmeyen çocukların ölme ihtimalinin diğerlerine göre 3 kat fazla olduğu kaydedilen raporda, fakir ailelerin kız çocuklarının küçük yaşta evlenme ihtimalinin de diğerlerine göre iki kat fazla bulunduğuna işaret edildi.

SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR

Raporda, en dezavantajlı çocukların şartlarının iyileştirilmesi ve olumsuz sonuçların önlenmesi için hükümetlere çağrı yapılarak, çocukların çatışmalar nedeniyle mülteci konumuna düşmesinin doğurduğu sorunların önlenmesi için de sorunlara siyasi çözüm bulunmasının önemi vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 09:47

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER