'Salgını resmen yendik' diyerek duyurdular: Tüm yasaklar kalktı

Koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 400 bini geçerken Yeni Zelanda'dan flaş bir açıklama geldi.

'Salgını resmen yendik' diyerek duyurdular: Tüm yasaklar kalktı

Koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 400 bini geçerken Yeni Zelanda'dan flaş bir açıklama geldi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yarından itibaren ülkedeki bütün koronavirüs yasaklarının kalkacağını duyurdu.

Açıklamayı Başbakan Jacinda Ardern düzenlenen bir basın toplantısında yaptı.

Koronavirüs önlemleri sayesinde ülkedeki salgının sona erdiğini duyuran Ardern ülkedeki bütün yasakların kaldırılacağını açıkladı. Ardern, “Ülkedeki alarm durumunu bu geceden itibaren birinci seviyeye çekiyoruz. Kamusal etkinlikler ya da özel etkinlikler bir kısıtlama olmadan devam edebilir ve hiçbir engel ve yasak olmadan perakende ve hizmet sektörleri çalışmalarına devam edebilir. Bütün toplu taşıma araçları çalışmaya devam edecek” dedi.

Sınırların bir süre daha kapalı kalacağını duyuran Sağlık Bakanı Dr. Ashley Bloomfield, “Bu hafta sınırdan geçerek ülkeye giriş yapacak herkes iki haftalık süreç içerisinde iki kez test edilecektir. Ayrıca sınırda ya da sınıra yakın bölgede çalışanlar da test edilecektir” ifadesini kullandı.

MEKSİKA’DA PANİK YARATAN TWEET

Öte yandan salgının etkisini hissettirmeye başladığı Güney Amerika ülkesi Meksika’da Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’a yakın bir isim olan Sosyal Güvenlik Enstitüsü’nün başkanı Zor Robledo’da corona virüsü tespit edildiği açıklandı.

Açıklamayı bizzat Robledo kişisel Twitter hesabından yaptı. “Bugün yapılan test sonucunda Covid-19 çıktığını duyurmak istiyorum” diyen Robledo’nun yakın zamanda kimlerle temas halinde olduğu incelenmeye başladı. Yerel basın 41 yaşındaki Robledo’nun Obrador ile yakın olmasından dolayı devletin yönetim ekibinin de risk altında olduğunu öne sürdü.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER