Yazar Ayson Karabağ'dan Benim Tek Muradım Var, Türkiye’de Asistan Sekreterlerin Adı Konuşulsun

Yazar Ayson Karabağ'dan Benim Tek Muradım Var, Türkiye’de Asistan Sekreterlerin Adı Konuşulsun

Yazar Ayson Karabağ'dan Benim Tek Muradım Var, Türkiye’de Asistan Sekreterlerin Adı Konuşulsun

Bu meslek, iş adamlarına faydalı, doktorlarımıza faydalı, avukatlarımıza faydalı, sanatçılarımıza faydalı, öğretim üyelerine faydalı. Bu mesleğin içine barut koyarak, dedikoduya müsait olduğu için her bilgiyi sağa çeken, sola çeken olduğu için, bu sektörde başarılı olanları da gel sen pazarlama müdürü yapalım diyen patronlar var. Onun için bu sektör içinde gelişemiyor. Aynı işte sürekli kalamıyor. Tutarsız olduğu için yolda sürekli değişiyor. Bu mesleğe başlayarak, bu meslekten emekli olanlara model olacaklara bu meslekle örnek olacak, gelecek gençlere model olacak, tavsiyelerini öğretecek, güven içinde, sevgi içinde, sorumluluk içinde çalışacak sevgi dolu, iyi niyetli asistan sekreterlerle anılmak istiyorum. Türkiye’nin yönetici sekreterlere ihtiyacı var. Santral sekreterlere ihtiyacı var. Muhasebe sekreterlerine ihtiyacı var. Hukuk sekreterlerine ihtiyacı var. Tıp sekreterlerine ihtiyacı var. Bu alanlarda işlerini mükemmel yapacak, bilgili, becerikli sekreterlere ihtiyaç var. Muradım; bu sektörde model olacak, örnek olacak bayan ve baylar yetiştirmek.. Benim tek arzum ve tek dileğim…

Yazarımızı Ayson Karabağ Televizyon Programınızda Asistan Sekreterliğini Konu Alabilir Misiniz? 

Türkiye’nin başlıca mesleklerinden birisi olan sekreterlik, birçok alana yayılmaktadır. Bunlar arasında asistan sekreterlik, yönetici sekreterlik, tıp sekreterliği, hukuk sekreterliği, muhasebe sekreterliği, santral sekreterliği, uluslararası sekreterlik, dosyalama sekreterliği gibi ana başlıkları saymak mümkündür. Fakat meslek ile ilgili yanlış bir algı mevcuttur. Çünkü bu değerli meslek, Türk filmlerinden ve kötü zihniyetlerden kendini kurtaramamıştır.  

Siz De Programınızda Asistan Sekreterleri Konusunu  sahip Çıkın

Sizler, medyanın gücünü kullanarak bu mesleğin sıradan bir meslek olmadığını, aksine çok önemli olduğunu programınızda yer verirseniz, meslek adına ciddi anlamda iyilik yapmış olursunuz. Çünkü sekreterlik mesleği, gerek giyimi ile gerek konuşması ile gerekse de jest ve mimikler ile son derece ciddiye alınması gereken bir alan olmaktadır. Bu sebeple de bir sekreterin, yöneticinin 10 adım ilerisinde olması gerekir ki, mesleğin hakkını verebilsin.  

Sekreterlik mesleğinde torpile de yer yoktur. Çünkü beceri, özveri ve kendine güven isteyen bir çalışma alanıdır.  

Siz De Mesleğin Güzelliklerini Kamuoyuna Aktarmaya Ne Dersiniz? 

Bu mesleği yapmakta olan ve bu şekilde kendi ekmek parasını kazanan insanların varlığından bahsederseniz, hem onları, hem yöneticileri hem de çevrelerini kazanmış olabilirsiniz. Bu sayede sekreterlik yapmak isteyen öğrencilere de umut ışığı olursunuz. Artık sekreterlik yaptığı için utanan kimse kalmasın, bilakis herkes bu mesleğe sahip olduğu için gurur duyabilsin.  

Sekreterlik mesleği, herkesin bildiğinin aksine birçok alt konuyu da içerisinde barındırır. Bu konular arasında ise şunlar yer almaktadır: 

  • Sekreterlik nedir? 
  • Asistan sekreterin görevleri nelerdir? 
  • Yönetici sekreterin görevleri nelerdir? 
  • İnsanın önüne çıkabilecek engeller nelerdir? 
  • Zor insanlarla nasıl baş edilebilir? 
  • Yöneticiye ne şekilde zaman kazandırılır? 
  • Konuşma kuralları nelerdir? 
  • Dinlemek nedir? 
  • Güven neyi ifade eder? 
  • Sevgi nedir? 

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER