28’LiK LiSTE BAŞSAVCILIK’TA

Büyükçekmece Belediyesi’nin 28 personeli hakkında, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurulu tarafından ihaleye fessat karıştırma, zimmet ve ihalelerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açılmasının talep edilmesi dikkat çekti. Özellikle pazarlık usülü ihalelerde adrese teslim ihale yapıldığı gözlenirken Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün 'her şey yasalara uygun' iddiasının da boş olduğu görüldü.

28’LiK LiSTE BAŞSAVCILIK’TA


 Büyükçekmece Belediyesi'nce yapılan bazı ihalelerin şikayete konu edilmesi sonucunda çarpıcı gelişmelerin izine rastlandı. Birçok ihalede usulsüzlük yapıldığı ileri sürülürken,
özellikle pazarlık usulü gerçekleştirilen bazı ihalelerde iltimas geçildiği ihale detaylarının araştırılmasıyla kesinleşti. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün, ihalelerde her şeyin yasalara uygun olduğu yönündeki iddiası da boşa çıkmış oldu.

Zira hiçbir faaliyet gerçekleştirmediği halde kuruluş geçmişi 1 haftaya dayanan firmaya ihale verilmiş olması Akgün'ü yalanlar nitelikte. Yolsuzluk ve Haksızlıkla Mücadele Derneği
Başkanı Huriser Ece Soysev'in, Büyükçekmece Belediyesi'nce gerçekleştirilen bazı ihaleleri şikayet etmesi dönemin İlçe Kaymakamı İbrahim Yurdakul'a takıldı. Eski Kaymakam Yurdakul, haklarında ön inceleme yapılması istenen 28 belediye personelinin soruşturulmasına gerek olmadığı yönünde görüş bildirdi.

 Kaymakam vetosunun ardından şikayetinin peşini bırakmayan Yolsuzluk ve Haksızlıkla Mücadele Dernek Başkanı Huriser Ece Soysev, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak idare kararının bozulmasını ve ihalelerde görev üstlenen 28 belediye personelinin yargılanmasını talep etti. Soysev'in itirazını değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kurulu 2014/538 sayılı karar ile iddiaları yerinde buldu ve soruşturma izni verilmemesi kararının iptaline hükmetti. Kurul ayrıca, iddiaların detaylı bir araştırma ve soruşturmayla ele alınması için dosyayı Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.
Adrese teslim ballı ihale


Şikayete konu edilen ihalelerden birisi olan 2011/5158 sayılı ihale Büyükçekmece Belediyesi'nce pazarlık usulü gerçekleştirildi. "Büyükçekmece Belediyesi Havuzlar, Fıskiyeler, Su dolum İstasyonları, Sarnıçlar, Çeşmeler, Makine Daireleri, Kuyu ve Sondaş 2011 Yılı Bakım Temizlik Kontrol Hizmet Alım İşi" başlıklı ihale, 100 bin 34 TL karşılığında Okan Saldık adlı istekliye verildi. Pazarlık usulü yapılan bu ihaleye tek başına davet edilen Okan Saldık'ın ihaleden sadece 1 hafta önce şirketini kurmuş olması oldukça dikkat çekti.
Hiçbir kamu kurum ve kuruluşuna iş yapmadığı, iş bitirme deneyimi olmadığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) kaydını 06/01/2011'de yaptırdığı halde 18/01/2011 tarihinde yapılan
ihaleyi kazanan Okan Saldık'ın şirket kurduğu 12/01/2011'de yayımlanan Türkiye Ticaret Gazetesi'nde yer aldı. Tüm bunlara rağmen ihale komisyonun 1 haftalık şirketi ihaleye davet etmesi, buna da Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün onay vermesi şaşkınlıkla karşılandı. Şikayetçi Dernek Başkanı Huriser Ece Soysev bu durumun şüphe uyandırdığını belirterek ihalenin incelenme altına alınmasını ve soruşturulmasını talep etti.
1 yıl sonra benzer vaka


İhaleye fesat karıştırma, zimmet, ihalelerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle yapılan şikayetlerden birisi de 2012/50606 sayılı ihale olarak öne çıktı. "Cumhuriyet Parkı Yapıları Uygulama Projeleri ve 3D Animasyon Görseller Hazırlanması Hizmet İşi" başlıklı ihaleyi kazanan firmanın da kuruluşundan sadece 45 gün sonra davet edilmesi ve ihalenin verilmesi şüphe uyandırdı. Moyap İnş. Ltd. Şti. adlı firmanın pazarlık usulü ihaleyi 132 bin 800 TL bedel üzerinden kazanmış olmasını şüpheli bulan Dernek Başkanı Soysev şikayete konu diğer ihalelerde de itiraz gerekçelerini belirtti. 


Bazı firmaların naylon fatura kesmekten sabıkalı olduğunu ileri süren Soysev, ihalelerin bu firmalara verilmesinin yasal olmadığını belirtti. Dosya kapsamındaki şok iddia ise
2011 yılı Mart ayında yapılan "Park bahçe yeşil alan ve refüjlerin bakım onarımı ve sulama işlerinin yapılması için personel alımı" ihalesini kazanan firmanın paravan olduğu yönündeki şikayet oldu. 2011/25162 kayıt no'lu ihaleyi 108 bin 900 TL üzerinden kazanan Meryem Peyzaj İnşaat Ltd.Şti. adlı firmanın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın web sitesinden sorgulandığında herhangi bir kaydının olmadığı iddia edilirken, ihalenin usulsüz olma ihtimalinin yüksek olduğu yönünde kuşkularının arttığı belirtildi.
Liste kabarık


Dosya kapsamında 7 ihalenin şikayet konusu edildiği görülürken, 28 belediye personeli hakkında ihaleye fessat karıştırma, zimmet ve ihalelerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açılmasının talep edilmesi, önümüzdeki günlerde yeni gelişmelerin baş göstereceğinin habercisi durumunda.

Dönemin Park Bahçeler Müdürü Adem Yazır'ın 1 numaralı sırada yer aldığı listede; Müdür Yardımcısı Çağlayan Gürsel, Ziraat Mühendisi Semra Kadir, Peyzaj Mimarı Tuğba Yetkin gibi isimlerin yanı sıra ihale komisyonunda görev alan birçok belediye personeli bulunuyor.

KAYNAK: GAZETE İSTANBUL
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 09:28

Zeynep Vural

YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 7 yıl Önce

15 yildir yeni̇mi̇ fark etti̇ni̇z üsülsüzlük yapildiğini kültürparka gi̇di̇n alasini görün korumasi ve şöförü tari̇hi̇ eser karvansarayin di̇bi̇nde kafe i̇nşa edi̇yorlar ne zabita gi̇di̇p bi̇rşey di̇yor ne bi̇r yetki̇li̇ vatandaş evi̇ne bi̇r çi̇vi̇ çaksa hemen damliyorlar b eledi̇yeden i̇zi̇n aldinmi di̇ye

Ahmet Kazan
Ahmet Kazan - 3 yıl Önce

Haberi yapan 3 gazeteci, dernek başkanı Ece Soysev, 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Dava sonucu, 23.03.2018 de kesinleşti. Suç TCK 125 e göre Basın Yoluyla Hakaret. Dosya kapandı. Şimdi bu 28 kişi manevi tazminat davası açmışlardır.

SIRADAKİ HABER