Balıkçı Hali İstemiyoruz!

Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi’ne yapılacak Balıkçı Hali çevre halkının tepkisini çekiyor. Buraya balıkçı hali istemiyoruz diye haykıran çevre halkı Beylikdüzü Belediyesi'nin bu kararından vazgeçmesini bekliyorlar.

Balıkçı Hali İstemiyoruz!

Uzmanlar, sanıldığının aksine deniz ürünlerinin büyük bir bölümünün kara yoluyla taşındığını belirterek, yapılacak hal ile ilçe içerisi yolların güzergah olarak kullanılmasının çevreye vereceği zarara temas ediyor.
Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi’ne yapılacak Balıkçı Hali ile Büyükçekmece Körfezi’nin temizliğini sağlayan akıntısı yok edilecek ve körfez büyük bir kirlilikle karşı karşıya kalacak.

Eminönü'nde yer alan Balıkçı Hali'nin, Beylikdüzü’ne taşınması ilçeye ciddi oranda zarar vereceği konuşuluyor. Yapılacak 120.000 m2 deniz dolgusuyla sahil tüm güzelliğini kaybedecek. Deniz ürünlerinin büyük bir bölümünün dağılımı kara yoluyla sağlanacak. Binlerce ağırlıkta yük taşıyan araçların, ulaşımı ilçe içerisinden gerçekleştirmesi ciddi oranda sıkıntıya sebep olacak.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla geçen Balıkçı Hali ile ilgili plan tadilatı kararında, Gürpınar sahilinde ciddi oranda deniz dolgusu yapılacağı ifade ediliyor. Proje alanının konum olarak burunda olması nedeni ile Büyükçekmece Körfezi'ndeki akıntıların yönünün ve şiddetinin değiştirileceği ibaresinin yer aldığı kararla alakalı görüş beyan eden Uzmanlar, körfezin doğal akıntısının yok edilmesinin büyük bir kirliliğe yol açacağına dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2012, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER