Birlikte çöp topladılar

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Dünya Çöp Toplama Günü’nde anlamlı bir sosyal farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve 350 öğrenci, Küçükçekmece Göl Kenarı’ndaki çöpleri topladı, çöplerini yere atanları uyardı

Birlikte çöp topladılar
Küçükçekmece Belediyesi tarafından 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü’nde çevre temizliğine karşı farkındalık yaratmak için Küçükçekmece Gölü etrafında çöp toplama etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında yaşları 8 ile 14 arasında değişen yaklaşık 350 öğrenci,öğle saatlerinde başlangıç noktası olan Küçükçekmece Amfi Tiyatro’da toplandı. Öğrenciler burada “Küçükçekmece Evimiz”, “Bize Temiz Bir Çevre Borçlusunuz”, “Evimizi Temizliyoruz”, “Temiz Bir Gelecek Bize Mirasınız Değil Borcunuz” yazılı pankartları açarak farkındalık oluşturmayı amaçladı. Küçükçekmece Bilgi Evleri ve Spor Okullarından etkinliğe katılım gösteren öğrenciler, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ile birlikte çöp toplamanın heyecanını yaşadı. Öğrenciler toplama noktasından başlayarak Küçükçekmece Gölü etrafındaki çöpleri topladı.

Temizlemek için uğraşıyoruz


Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, temiz bir çevre çağrısında bulunarak, “Daha temiz bir Küçükçekmece için ve çevreyi korumak için önce kirletmeyi bırakmamız gerekiyor. Biz öyle bir iş yapıyoruz ki kirletiyoruz sonra temizlemek için uğraşıyoruz. Biz insanlar doğanın sahibi değil sadece onun bir parçasıyız. Bu dünyayı çocuklardan emanet aldık. Doğada yaşayan tüm canlılara güzel bir dünya bırakmanın ilk adımı doğayı kirletmemek… Çocuklar ve gençler bu bilinçle büyüsün istiyoruz. Bunun için ilk adım farkındalık. Temiz bir ilçe, kent, dünya için beraber mücadele edeceğiz. Bilboard ve afiş çalışmalarımızın yanı sıra farkındalık artırıcı diğer faaliyetlerimizle çevre koruma bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Küçükçekmeceli hemşerilerimi çevreyi temiz tutmaya davet ediyorum ve duyarsız kalmayacaklarını biliyorum. Çocuklarımızın çok daha temiz bir çevrede yaşamalarını istiyoruz. Etkinliği önce çocuklarımızla yapıyoruz ki onlarda böyle bir bilinç oluşsun" dedi.

Doğamız kirleniyor

Etkinliğe katılan çocuklardan Zeynep Kandemir, arkadaşları ile birlikte etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, “Bugün Başkan Amca, arkadaşlarım ve kuzenlerim ile birlikte rada çöp toplayacağız . Bence insanlar yere çöp atmasınlar. Hayvanlar ölüyor. Doğamız kirleniyor” şeklinde konuştu. Etkinlik alanındaki Melisa Kurt ise çöp toplamanın kendisini çok iyi hissettirdiğini söyleyerek “Çevreyi biraz toparlamak iyi geliyor. Doğa bize iyi bir şeyler vermeye çalıştıkça biz onu daha çok kirletiyoruz. Aslında kendi sağlığımıza zarar veriyoruz. Lütfen çöplerinizi atmayın, olan bize oluyor. Çünkü gelecek biziz ve toplamak zorunda kalan da biz oluyoruz" dedi. 


Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 09:23

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER