Büyükçekmece'de lodosun izleri siliniyor

Büyükçekmece Belediyesi, son 50 yılın en şiddetli lodos fırtınasına maruz kalan ilçede fırtınanın geride bıraktığı bütün olumsuz etkileri kısa sürede sildi.

Büyükçekmece'de lodosun izleri siliniyor

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince yürütülen temizlik çalışmasında dev dalgaların sahillere bıraktığı yaklaşık 400 ton atık toplandı.
Akgün'den talimat


Marmara Bölgesi'nde 30 Ocak Cuma akşamı başlayan ve 2 Şubat Pazartesi sabahına kadar süren şiddetli lodos bölgedeki yaşamı olumsuz etkilerden, sahil kesimlerinde ciddi tahribatlar yarattı. Lodosun en  şiddetli görüldüğü ilçelerden biri de Büyükçekmece ilçesi oldu.  Dev dalgaların etkisiyle bazı bölgelerde parke taşları, kaldırımlar, ağaçlar  ve  oturma bankları yerlerinden söküldü. Ayrıca dalgaların etkisiyle denizden kıyılara taşınan atıklar sahillerde kirliliğe neden oldu. Lodos fırtınasının başladığı andan sona erdiği saate kadar ilçe genelinde belediyenin teknik ekibiyle birlikte incelemelerde bulunan ve olumsuzlukları yerinde tespit eden Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, lodosun dinmesinin ardından çalışmaların başlatılması yönünde talimat verdi.
Büyükçekmece Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde hummalı bir çalışma başlatarak, fırtınanın geride bıraktığı olumsuz etkileri çok kısa bir sürede sildi. Kıyılara dev dalgaların taşıdığı yaklaşık 400 tok atık temizlenirken, sahiller tazyikli su ile yıkandı.
"Kontrolü elden bırakmadık"


Çalışmalar hakkında bir açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Marmara Bölgesi genelinde yaşanan lodos fırtınasının en şiddetli olarak hissedildiği ilçelerden bir tanesinin Büyükçekmece olduğunu belirterek; "Son 50 yılın en şiddetli lodosuna maruz kaldık. Ancak lodosun devam ettiği günlerde ve sonrasında kontrolü hiç bir zaman elden bırakmadık. Lodosun kıyılarımızda yarattığı olumsuz etkileri yerinde tespit ettik. Fırtınanın dinmesinin ardından da, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Çok kısa sürede lodosun olumsuz etkilerini temizleyerek, sahillerimizi yeniden Büyükçekmece halkının kullanımına açtık" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 13:38

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER