Esenyurt’un planları onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Esenyurt’un 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları’nı onayladı. İlçenin birkaç yıldır süren imar sorunu nedeniyle bazı inşaatlar yarım kalmıştı ve 10 binlerce vatandaş mağdur duruma düşmüştü.

 Esenyurt’un planları onaylandı
Yeni parseller 500 metrekare bodrum kat 4 metre olacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının son birleşiminde Esenyurt 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. Etap TEM Güneyi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planlarını oy çokluğuyla kabul etti. Mayıs ayında ilçenin 1/5000 Ölçekli İmar Planlarını onaylayan Belediye Meclisi, /1000 Ölçekli Uygulama İmar Planlarını da kabul ederek Esenyurt’un imar sorununu tamamen çözmüş oldu. Karar AK Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla alındı.
İlçenin birkaç yıldır süren imar sorunu nedeniyle bazı inşaatlar yarım kalmıştı ve binaları ruhsatlandırmada sıkıntılar yaşanıyordu. Bölgeden konut alan yaklaşık 40 bin kişiyi direk ilgilendiren imar sorununun çözümü için Başkan Kadir Topbaş, bürokratlarına talimat vermişti.
Uygulama imar planları hazırlanırken İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Defterdarlık, Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, İSKİ ve TEİAŞ gibi resmi kurumların görüşleri de alındı. Dere koruma bantlarına dikkat çekilen uygulama planlarında, inşaat ruhsatı alan parsellerde bloklar arası çekme mesafelerinin avan projesinde belirlenmesi uygun görüldü.
Plan notları ise, “Planlama alanında ifraz yapılan parsellerde ifrazdan önceki yapılaşma koşulları geçerlidir, ifraz yapılarak parsellerin yapılaşma değerlerinde artış yapılamaz. Planda ifraz ve büyüklük şartı getirilmemiş alanlardaki boş parsellerde ifraz veya imar uygulaması sonucu 500 metrekareden küçük parsel üretilemez. Ancak üzerinde mevcut bina bulunan hisseli parsellerde minimum ifraz koşulu 150 metrekaredir” şeklinde yeniden düzenlendi.
“Bodrum kat otopark yüksekliği 6 metre” ibaresinin “Bodrum kat yüksekliği 4 metre” olarak düzeltildiği plan notlarına, “Pazar ve Kapalı Pazar Alanlarda yapılacak ticari birimler satışa konu edilemez” ve “Plan onaylandığı tarihteki onaylı kadastroya göre yoldan cephe alan ilk sıra parseller Tercihli Ticaret ve Sanayi Alanı kapsamında değerlendirilecektir” ibareleri de eklendi. Planlarda yapılan bu değişikliklerin, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından plan paftalarına digital ortamda aktarılarak plan paftalarının yeniden üretilmesi de karara bağlandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER