HAYDİ BİR KULAÇ ATMAYA!

TEMİZ DENİZ VE TEMİZ SAHİL İÇİN BÜYÜKÇEKMECE’DE EYLEM VAR: EYLEMCİLER 4 KM YÜZECEKLER

HAYDİ BİR KULAÇ ATMAYA!
Büyükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rahmi Yazıcı'nın organize ettiği "Temiz Deniz-Temiz Sahil" eylemi, 16.07.2011 tarihinde saat:16:00’da Büyükçekmece sahilin de gerçekleştirilecek.
Büyükçekmece'nin eşsiz Deniz ve Göl sahili ile onlardan gereğince yararlanabilme imkanlarını kamuoyunun dikkatine sunma amacıyla yapılacak eylemde Gürpınar sahilinden Mimarsinan’a kadar 4 kilometre yüzecek olan eylemcilere çok sayıda kişi ve kurumun da destek vermesi bekleniyor.
Yerel bir eylem gibi görünen bu etkinlik aslında üç tarafı denizlerle çevrili bir "yarımada "olan güzel yurdumuzun "genel" problemidir. Biz yurdumuzun bu doğal nimetlerinden sosyo-ekonomik açıdan bakıldığında yeterince faydalanamıyoruz, buyur  bir KULAÇta sen at diyerek eylem ile ilgili bir basın açıklaması yapan Rahmi Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:  “Maalesef denizlerimizden ne turizm, ne ulaşım ne de deniz ürünleri bakımından halkımızın ve çevre esnafımızın menfaatine kazanımlardan çok uzağız. Bu fiili durum "kader" değildir ve biz bu konuda küçücük adımlarla "büyük" kazanımlar sağlama noktasında çok şey yapabiliriz.
İşte fırsat!.  B.Çekmece gibi sanayi ve ticaret yatırımlarından uzak, şipşirin bir sahil kentini, hem burada ikamet eden halkımızın hem de çevre yerleşim yerlerindeki halkımızın "tatil" ihtiyacını "yerinde" giderebilecekleri bir turizm cennetine dönüştürebiliriz.
- Marmara denizindeki canlı türleri hızla tükenmektedir.
- 26 km. sahil şeridinin 3-5 km’sini kullanmaktayız.
- Denizimiz gün geçtikçe kirlenmekte.
- 25 km.lik sahil şeridimizi hizmet sektörüne yönelik doğru şekilde projelendirip Esnaf ve Sanatkara tahsis etmeliyiz.
- Denizimizin belli bölümlerini halk plajı olarak insanlarımızın kişisel tercihine uygun hale getirmeliyiz.
- İlçemizi sadece yaz aylarında değil 12 ay hareketli olacak şekilde projelendirmeliyiz.
- Yaşadığımız Coğrafyayı fark edip insanımızın hizmetine sunmalıyız. Bu nimetlerin farkına varabilme adına bir KULAÇta sen at diyoruz.
Yapmamız gereken işler öyle büyük külfet de gerektirmiyor. Mesela Büyükçekmece’mizde niçin insanımız hiç kimseden rahatsız olmadan kişisel tercihlerine uygun denize girebileceği tertemiz bir plaja sahip olmasın?
Niçin eşini, çoluk çocuğunu gönül rahatlığıyla bu plaja getiremesin. Niçin "Göl" manzaralı bir kafede tarihi köprümüzü seyredebileceği bir "kahve" molası veremesin? Bu konunun üzerine sayfalarca makale yazılabilir ama önemli olan "maksadın hasıl" olması!. O halde buyurun Bir KULAÇta Siz Atın!’ dedi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET  YILDIRIM
MEHMET YILDIRIM - 11 yıl Önce

Sayın dernek başkanımız uzerıne vazife işleri bıtırmış gıbı daldan dala atlıyor.sen esnafın sıftahsz kapattığı için çözum ara b.çekmece merkez bıtmış esnaf kan ağliyor.iş yok vergı çok bunlara çözum bul ama nerde .kendı işi rahat al aidatları otur .gez. ohh ne ala ...ha bu rada yenı işe başlayan esnaftan alınan kayıt prası 370 tl hakmı...

SIRADAKİ HABER