Oturun yerinize!

Beylikdüzü Belediye Meclisi Şubat ayının ilk toplantısına tartışmalar damga vurdu. CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş AK Partililerin Beylikdüzü'nü İBB'ye şikayet ettiğini söyleyince AK Parti Grubu bu sözlere tepki gösterdi. Tartışmanın sürmesi üzerine Belediye Başkan Ekrem İmamoğlu, “Oturun yerinize” diye bağırarak süküneti sağlamaya çalıştı

Oturun yerinize!

Şubat ayının ilk meclis toplantısını gerçekleştiren Beylikdüzü Belediyesi'nde gündem maddeleri oylandı. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başkanlık yaptığı meclise çok sayıda vatandaş da izleyici olarak katıldı.

CHP ve AK Parti belediye meclis üyelerinin birçoğunun hazır bulunduğu toplantı, AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci'nin verdiği 2 sözlü önergeyle başladı. Birinci verdiği sözlü önergelerde, belediyede işten çıkarılan personel sayısı ve Suriye'den Beylikdüzü'ne gelen vatandaşların durumunu meclis gündemine taşıdı.

 

 

Kaç kişi işten çıkarıldı

AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci, “Sormaktan usanmadan bir kez daha soruyorum. Taşeron veya kadrolu olmak üzere belediyemizden kaç personel işten çıkarılmıştır?” diye sorarken, aynı soruyu bir önceki meclis oturumunda da gündeme getirdiğinin altını çizdi. İkinci sözlü önergesinde de Beylikdüzü'nde yaşayan Suriyelileri gündeme taşıyan Birinci, “İlçemizde yaşayan ve sokaklarda kalan Suriyeli vatandaşlarla ilgili bir projeniz, çalışmanız var mıdır?” sorusunu yöneltti.

Başkan İmamoğlu, konuyla ilgili duyarlılık göstereceklerini belirterek “Sadece Suriyeli vatandaşlar değil sokakta kalan her vatandaşımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Tüm bunların bize iletilmesi yeterlidir” diyerek Suriyeliler ile ilgili sözlü önergeye açıklık getirdi. İşten çıkarılan personel sayısına da değinen İmamoğlu, “Bizim bu konuda veremeyeceğimiz hiçbir hesap yoktur. Bu meseleyle ilgili gerekli açıklamayı yaparız” diyerek konunun bir sonraki meclis toplantısında gündeme alınmasını kararlaştırdı.

 

Maneviyat tartışması

Mücahit Birinci'nin ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş da AK Partili üyelerin her fırsatta İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde Beylikdüzü'nü şikayet ettiğini belirterek, 2007 yılında Beylikdüzü Belde Belediye'sinin almış olduğu karar üzerinden bugün eleştiri yapıldığına vurgu yaptı. Demirtaş, “2007 yılında belde belediyesi bir karar almış.

Sitelerin güvenlik duvalarının belediye tarafından yapılması veya sitenin kendisi tarafından yapılmasını kabul etmiş. Şimdi belde değiliz. O dönem ilçemizde olmayan mahalleleri kapsamayan bu kararı İBB'ye şikayet etmek siyasi bir harekettir” dedi. Demirtaş'ın yaptığı bu açıklama sonrası mecliste tartışmalar başladı. AK Partili Mücahit Birinci “Bu siyasi değil hukuki bir harekettir. Hakkımız olan bir davranıştır. İki imzamız var ama manevi olarak bütün arkadaşlarımızın orada imzası vardır” dedi. Birinci'nin 'manevi olarak altında herkesin imzası vardır' ifadesini tebessümle karşılayan Demirtaş “Manevi imza diye bir durum yoktur” deyince, Birinci'nin “Maneviyatı olanlar anlar” cevabı tartışmaları fitilledi. Karşılıklı atışmaların yoğunlaşması üzerine Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP'lilerle tartışan AK Parti Meclis Üyesi Gürkan İzzet Paksoy'u “Lütfen susun” diye uyardı. İmamoğlu'nun tepkisi sonrası ayağa kalkarak konuşmak isteyen Paksoy'a İmamoğlu bu kez,  “Oturun lütfen yerinize” diye tepki gösterdi. Mecliste yükselen tansiyon karşılıklı sukunet çağrısı yapılmasının ardından son buldu.

 

Yer konusunda sıkıntılar var

Sözlü önergelerin ardından gündem maddelerinin oylamaya geçildiği mecliste yine zaman zaman tansiyon yükseldi. Özellikle, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere; Gürpınar, Marmara ve Barış Mahalleleri'nde kiralanması planlanan yerler tartışmalara sebep oldu. Barış Mahallesi'nde 800 metrekare alanlı yerin 5 yıllığına, Gürpınar'daki 5 bin metrekarelik yerin 10 yıllığına ve Marmara Mahallesi'ndeki 1000 metrekarelik alana sahip yerin de 10 yıllığına kiralanacak olması AK Partili üyeler tarafından tepkiyle karşılandı.

 

Komisyonda birlikte inceleriz

AK Partili Ebru Habip, “5 yıl ve 10 yıl boyunca kira vermek çok fazla bir zaman demektir ve belediyeye yük getirir. Üstelik kiralanması planlanan yerlerin nerede olduğuna ilişkinde hiç bir detay yok” diye konuştu. Kiralanacak yerlerin henüz belli olmasa bile kısa bir zaman içerisinde belirlenip komisyona ve vatandaşlara iletileceğini açıklayan Başkan İmamoğlu, “Gelirsiniz hep birlikte o yerleri inceleriz. Hem komisyonda konuşur hem de konuyla ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirirsiniz” diye konuştu.

İmamoğlu'nun cevabı sonrası konuşan Ebru Habip'in, “Zaten vatandaşları bilgilendirmek zorundasınız” şeklinde konuşması tepkiyle karşılandı. Aynı konuyla ilgili konuşan AK Partili Mücahit Birinci'nin de “Gürpınar'da kültür işleri için ayrılmış bir yer var” ifadesini kullanmasına cevap veren Başkan İmamoğlu, “Bahsettiğiniz yer kültür işleri için yeterli bir noktada değildir” dedi. Beylikdüzü Belediyesi'nin yer sıkıntısı yaşadığını da söyleyen İmamoğlu, “Maalesef yer sıkıntısı olan bir belediyeyiz. Bu nedenle kullanıma açılacak noktaların belli bir zaman zarfında kiralanmasını gündeme aldık” diye konuştu. Mecliste uzun süre tartışmalara neden olan konu CHP'li üyelerin onayını almayı ise başardı.

KAYNAK: GAZETE İSTANBUL

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 11:51

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER