Batman Kürtçe "Ölürüm Türkiyem" Şarkısıyla İnledi

Batman'da demokrasi nöbeti sırasında "Ölürüm Türkiyem" isimli şarkı Kürtçe okundu.

Batman Kürtçe "Ölürüm Türkiyem" Şarkısıyla İnledi
Diyarbakır, Mardin, Batman, Bingöl ve Siirt'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" sürüyor.

DİYARBAKIR'DA "ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ" SESLERİ

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesindeki Park Orman'da toplanan binlerce vatandaş, FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstererek Türk bayrakları açtı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıdı.

Şehitler için mevlit okundu ve dua edildi. Tekbir getiren grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Dik dur eğilme" ve "FETÖ'ye idam" sloganı attı.

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Murat Kanğın, burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği olarak bütün Türkiye ile alanlarda olduklarını söyledi. Kanğın, iradelerine, demokrasilerine ve hükümetlerine sahip çıkmak adına halkla beraber meydanlarda olduklarını vurguladı.

"HALKIMIZ ARTIK HER ŞEYİN FARKINDA"

Darbenin halka ve hükümete karşı yapıldığını kaydeden Kanğın, "Halkımızla ve hükümetimizle onlara karşı durduk ve onları yendik. İçimizdeki bu darbecilerin, hainlerin, bölücülerin ayıklanmasıyla ki biz buna hayırlı dönem diyoruz artık ülkemiz böyle badirelerle karşı karşıya kalmayacak. Halkımız artık her şeyin farkında ve bilincindedir. Bundan sonra artık darbecilere geçit olmayacak." dedi.

MARDİN'DE "MARDİN BURADA, FETÖ NEREDE" SESLERİ

AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla demokrasi nöbetinin 20'inci gününde coşkulu bekleyişini sürdürdü.

Vatandaşlar, "Darbeler tutmaz, ezanlar susmaz", " Mardin burada, FETÖ nerede", "İdam isteriz" ve "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı attı.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin'in darbeye karşı başarılı bir performans göstererek 20 gündür alanlarda olduğunu vurguladı. Ortak Akıl Platformunun düzenlediği programla, Diyarbakır, Mardin, Rize'nin Ardeşen ilçesi ve Batman'dan canlı yayın bağlantılarıyla "Türkiyem" şarkısı Türkçe, Arapça, Lazca ve Kürtçe olmak üzere dört farklı dilde seslendirildi. Darbe girişiminde şehit olanlar için mevlit okutuldu.

KÜRTÇE "TÜRKİYEM" ŞARKISI OKUNDU

FETÖ darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Ortak Akıl Platformu tarafından İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlenen programa Batman, Diyarbakır, Mardin ve Rize'den canlı bağlantılar gerçekleştirildi.

Canlı bağlantı gerçekleştirilen illerden Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Lazca olmak üzere dört dilde "Türkiyem" şarkısı okundu. Batman'da Kürtçe okunan "Türkiyem" parçasını yerel sanatçı Orhan Doyan seslendirdi.

Şarkıya "demokrasi nöbeti" bekleyen binlerce vatandaş da eşlik etti.

BİNGÖL'DE DE NÖBET DEVAM EDİYOR

Bingöl'de FETÖ darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" devam ediyor.

Ses sanatçısı Aydın Aydın, çocuklarla platforma çıkarak, 1 Ağustos'ta çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 7 polisin şehit olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, başsağlığı diledi.

FETÖ'nün darbe girişimi esnasında hayatını kaybeden demokrasi şehitleri için de başsağlığı dileyen Aydın, demokrasiye sahip çıkan herkese teşekkür etti.İlk günden beri demokrasi nöbetini tuttuğunu ve bu nöbete hayatı boyunca devam edeceğini kaydeden Aydın, "Bizler milletçe, bütün illerde, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Lazca, biz sanatçılar kendi sesimizle, kendi sözlerimizle türküler yaptık. Bu türküleri darbeye karşı yaptık." diye konuştu.

Daha sonra platformda bulunan çocuklarla elindeki kalemi havaya kaldıran Aydın, "Onların tankı, tüfeği varsa bizim de kalemimiz var." dedi.

"DİK DUR EĞİLME MİLLET SENİNLE"

Siirt'te binlerce vatandaş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine darbe girişimini protesto için valilik önünde toplantı.

Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Dik dur eğilme, millet seninle", " Siirt burada darbeciler nerede" ve "Darbeye karşı omuz omuza" şeklinde slogan attı.

Alanda kılınan yatısı namazının ardından darbe girişimi sırasında şehit düşenler için Mevlid-i Şerif okundu. Müftülük tarafından 3 dilde ilahi konseri verildi.

Siirt Sağlık İl Müdürü Serkan Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık kurumları olarak buralarda milli irade nöbetinde gönüllü sağlık personelleriyle beraber bir araya geldiklerini ve her türlü hizmete hazır olduklarını aktardı.

Suriyeli Muhammed Abdurrahman da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı savunmak ve korumak için alanda olduklarını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 09:34

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER