Meteoroloji'den uyarı! Kar geliyor...

Yurt genelinde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, salı günü batı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji'den uyarı! Kar geliyor...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Pazartesi akşam saatlerine kadar Marmara, Kıyı Ege ve Ege'nin kuzey kesimleri, Batı Karadeniz kıyıları ile Antalya ve Isparta çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Marmara Bölgesi ile Ege'nin kuzeybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın yurdun batı kesimlerinden başlamak üzere Güney Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz’de kuvvetli ve fırtına (40-80km/sa), Marmara bölge geneli ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli ve tam fırtına (60-110 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; pazartesi sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısından itibaren görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, gece saatlerine kadar Marmara bölge genelinde, salı günü sabah saatlerine kadar İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Sabah ilk saatlerden itibaren yurdun batı kesimlerinden başlamak üzere Güney Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz’de kuvvetli ve fırtına (50-80km/sa), Marmara bölge geneli ile Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli ve tam fırtına (70-110 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

KAR GELİYOR

Pazartesi günü yurdun batı bölgelerinde sağanak yağış etkili olacak. Sağanak yağış salı günü yurdu neredeyse kaplacak. Havanın soğumasıyla birlikte çarşamba günü birçok ilde kar yağışı etkili olacak. Başta Ankraa olmak üzere; Uşak, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Afyonkarahisar, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Kırıkkale, Bolu, Karabük, Çankırı, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Amasya, Kayseri, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Bitlis, Hakkari, Kars ve Ardahan'da kar yağışının etkili olması bekleniyor. Perşembe günü ise Artvin, Bitlis, Van ve Hakkari'de kar yağışının etkili olması beklenirken diğer illerde güneşli hava etkili olacak.
 

 
 
 
 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER