Depremden sonra yan gelip yatmadık

Mahalle toplantılarının ikincisini Yeşilkent'te yapan Belediye Başkanı Turan Hançerli, depremden sonra uyumadıklarını, bir gecede hasarlı binaların yenilenmesinin önünü açan imar planını değişikliğini hazırladıklarını söyledi. Hançerli, planın Avcılar meclisinden geçip İBB İmar Komisyonu'na sevk edildiğini söyledi

Depremden sonra yan gelip yatmadık

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin “Mahalle Toplantıları” kapsamında halkın sorunlarını dinlediği toplantıların ikinci durağı Yeşilkent Mahallesi oldu. Toplantıların ilkini Tahtakale Mahallesi’nde gerçekleştiren Başkan Hançerli, ‘Mahalle Toplantıları’nın sorunları yerinde görmek ve halka doğru hizmeti ulaştırmak adına çok önemli olduğunu ifade ederek, Avcılar’ı, Avcılar halkının ortak aklıyla hep birlikte, el ele yönetmeye devam edeceklerini vurguladı.

Yeşilkent'e ayrımcılık

Turan Hançerli, Yeşilkent mahalle muhtarı, meclis üyeleri ve birim müdürlerinin de yer aldığı toplantıda mahalle sakinlerinin taleplerini değerlendirerek belediyenin Yeşilkent Mahallesi’nde gerçekleştirdiği hizmet ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Hançerli, "Yeşilkent’e pozitif ayrımcılık yapıyoruz. 8 aydır en çok çalışmayı Yeşilkent’e yaptık" dedi. Tüm Avcılar’da olduğu gibi Yeşilkent'te de halkın nefes alıp dinlenebileceği yaşam alanları oluşturmak için ilk günkü heyecanla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Hançerli, "Yeşilkent mahallemize 2.5 milyonluk asfaltı döktük, bunun yanı sıra geçmişten gelen bozuk yolların, kaldırım ve yaya yollarının dar olduğunun, var olan kaldırımların işgal edilmesi durumunun farkındayız. Yaklaşık bir aydır esnaf kardeşlerimizle bu konu ile ilgili istişare halindeyiz. Kaldırımlarla ilgili önemli ölçüde yol kat ettik. Kaldırım işgalini sonlandırma konusunda çok hassas ve kararlıyız. Kaldırım işgaline son vereceğiz. Bozuk yollarla ilgili de yol bakım onarım çalışmalarımıza Fen İşleri Müdürlüğümüzün programı doğrultusunda devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Karakol yapılıyor

Yeşilkent Mahallesi'ne karakol yapılması çalışmalarının devam etiğini belirten Hançerli, "Emniyet Müdürlüğü ile karakolun yapılacağı yer konusunda istişarelerde bulunuyoruz. Konu ile ilgili çalışmalarımızda önemli ölçüde yol aldık. İlerleyen günlerde değerli muhtarımızı da sizleri de tekrar bildireceğiz. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bir kütüphane kurma çalışması başlattık. Henüz proje aşamasında olan bu çalışmayı hayata geçirmek için çabamız sürüyor. Bunun yanı sıra Leyla Bayram spor salonunu halka açıyoruz. Burada tüm mahallenin eşit şekilde yararlanıp kendini geliştirebileceği kurslar başlatacağız" diye konuştu.

Dereler ıslah edildi

8 ay içerisinde İSKİ ile birlikte iki defa Yeşilkent Mahallesi'ndeki derelerin temizlendiğini ifade eden Hançerli, "Her iki temizleme sırasında da bu derelere bağlanmış kaçak kanalizasyon olduğunu tesbit ettik. Dereye akan bu kanalizasyon suları hepimizin sağlığını tehdit eder. Biz bu konuda çok hassasız ve üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Hemşerilerimizden de bu konuda hassasiyet bekliyoruz" dedi. "İBB’nin en yakın tarihli meclisine yetiştirmek için depremden sonra uyumadık, bir gecede hasarlı binaların yenilenmesinin önünü açan imar planını değişikliğini hazırladık" diyen Hançerli, "Plan hızla toplanan Avcılar Belediye Meclisimizden oy birliği ile geçti. Aynı gün öğleden sonra kaymakamımızdan onay alarak Büyükşehir Belediyesi’ne gittik. Plan İBB İmar Komisyonuna sevk edildi. Üzerinden iki ay geçmesine rağmen komisyon raporunu yazmadı. Ama ben umutluyum. Gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

EL ELE VERECEĞİZ

Yeşilkent’in bir bölümünü kapsayan 1/5000'lik imar planı değişikliğinde işlerinin zor olacağını vurgulayan Hançerli, "El ele vereceğiz. Ankara’ya gidilecekse Ankara’ya gideceğiz, birlikte hakkımızı arayacağız. Seçim döneminde söylemiştim; bu mahalle imar konusunda haksızlığa uğramış bir mahalledir. Hakkınız var, ben sizin hakkınızı savunacağım" açıklamasını yaptı. Toplantının ardından Başkan Hançerli, vatandaşlarla sohbet ederek tek tek talep ve sorunlarını dinledi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER