Büyükçekmece:
Ambalajsız ekmek satanın ruhsatını iptal edecekler

Büyükçekmece Belediye Meclisi, halk sağlığının korunması ve hijyen şartlarının sağlanması amacıyla unlu mamul ve ekmek satışı yapan işletmelere ambalaj kullanım zorunluluğu getirdi. 1 Ocak 2017'de uygulanmaya başlanacak yaptırımla  işletmelere  ambalajsız ürün satışına devam etmeleri halinde ruhsat iptaline varan cezai işlemler uygulanacak.
Büyükçekmece Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında halk sağlığı ve hijyen açısından önemli bir karara imza attı. Alınan karar doğrultusunda ilçe sınırları içerisinde unlu mamul ve ekmekler ambalajlı satılacak. Böylece vatandaşlar satın aldıkları ekmek ve diğer unlu mamullere ilk kendileri dokunmuş olacak.  İlçede kararın uygulanıp uygulanmadığı ise sıklaştırılan denetlemelerle sürekli olarak takip edilecek, bu konuda vatandaşların şikayetleri de göz ardı edilmeyecek.İlçede bulunan sektör temsilcileri ile birlikte alınan kararlar doğrultusunda ambalajsız ürün satışının tamamen önüne geçilecek. Karara uymayan işletmeler önce uyarı alacak ardından para cezası ile cezalandırılacak. Ambalajsız ürün satışına devam edilmesi halinde ise işletmenin ruhsatı iptal edilecek. Ambalajlar işyerlerinin talebi doğrultusunda belediye tarafından verilecek.
BELEDİYE DE SAĞLIK BAKANLIĞI KADAR SÖZ SAHİBİ

96 yılında ekmeğin poşette satılması için karar aldıklarını ancak kararın uygulamaya geçirilemediğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “O kararı aldık fakat o günlü şartlarda bunu uygulayamadık. Dünyanın şartları değişti, aradan yaklaşık çeyrek asır geçti. İnsan sağlığının korunması, insanları hastalıklardan korumak bütün kurumların başta,  Sağlık Bakanlığı olmak üzere hepimizin görevi.  Belediye artık Sağlık Bakanlığı kadar bu konuda söz sahibi. Belediyelerin bu konuda görev yapması  gerekiyor. Belediyeler de Sağlık Bakanlığı kadar insanların sağlığının korunmasında önemli rol oynayan kurumlardır” dedi.
ELDİVEN ZORUNLULUĞU

Fırın tezgahlarında atılan ekmeklerde ambalaj zorunluluğu olmayacağını ancak ekmeklerin eldivensiz olarak satışının yapılamayacağını söyleyen Başkan Akgün, “Fırın tezgahında satılan ekmekler hariç olmak üzere bakkalda, büfede, markette yada başka nerede satılıyorsa  aldığımız karar sonucunda ekmeğin konulması uygun olan kağıt poşete koyacağız. Tezgahta satılan ekmekler hariç olmak üzere  ilçemizin sınırları içerisinde satılan bütün ekmekler, poşete konulacak. Uygulama tarihi 01. 01. 2017 olarak belirledik. Bunu yaptığımız zaman emin olunuz ki, belki bir kişiden diğer kişiye sarılığın geçmesini, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi  ve insan sağlığının korunması bakımından çok önemli bir görevi daha yapmış olacağız” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Büyükçekmece çiçek bahçesi gibi
Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Büyükçekmece’yi renklendirmeye devam...

Haberi Oku