Utku Kızıltan

Utku Kızıltan

AFİYET OLSUN TÜRKİYE

AFİYET OLSUN TÜRKİYE

Eşim hasta olunca yine araştırma hastalığım tuttu. Eriştiğim bilgileri sizinle paylaşalım. Balla başlayıp, tavuk, süt ve et ürünleriyle devam eden gıda teröristleri, şimdi de yumurtaya dadanmış. Sağlıksız ortamda yetişen tavukların yumurtaları hastalık saçıyor... Hileli bal, salam, sosis ve sucuğun ardından yumurtanın da masum olmadığı ortaya çıktı. Genellikle et ve et ürünlerinden geçen ve tedavi edilmediği takdirde ölüme kadar götüren Salmonella bakterisi yumurtada da tespit edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yumurtalara tek tek test yapmanın mümkün olmaması nedeniyle tavuk çiftliklerini denetleyerek halk sağlığını korumaya çalışıyor. 

SEN DE Mİ YUMURTA!
Sahte bal ve yüzde 100 dana eti yerine içinde her türlü sakatat ve kanatlı et barındıran sucukların ardından Türkiye'nin en çok tükettiği yumurtanın da ölümcül bakteri barındırdığı anlaşıldı. Sağlık eski Müsteşarı ve Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Sefer Aycan, hileli ve halk sağlığını tehdit eden gıdalarla ilgili Takvim'e önemli açıklamalarda bulunmuş. Hileli bal ve et ürünlerinden sonra halkın tüm gıdalara korkuyla yaklaştığını belirten Prof. Aycan, üreticilerin ucuza mal edip pahalıya satmak için yaptığı hilelerle halk sağlığının tehlikeye girdiğini belirtmiş. Prof. Aycan, et ve et ürünlerinde ortaya çıkan, tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olan Salmonella bakterisinin yumurtada bulunduğunu söyledi. Bakterinin yumurtaya hem tavuktan hem de bulunduğu ortamın kirliliğinden dolayı geçtiğini anlatan Prof. Aycan, bakterinin yumurtanın kabuğundan içine ulaştığını vurguladı. Salmonella'lı yumurtanın insana bulaşma riskine dikkat çeken Prof. Aycan, bakterinin organik ya da organik olmayan ayrımı yapılmadan tüm yumurtalarda olabileceğini ifade ediyor. Özellikle çiğ yumurtadan yapılan pasta ve krema gibi gıdalarla Salmonella bakterinin insana geçme olasılığının yüksek olduğunu bildiren Prof. Aycan, "Salmonella insana geçmesi durumunda şiddetli bir enfeksiyona neden oluyor. İshal, kabızlık ve yüksek ateşle seyreden hastalık, iyi tedavi edilmemesi halinde ölüme neden oluyor" demiş.

KAVURMAYA EŞEK ETİ KARIŞTIRDILAR
Laboratuar sonucu ile taklit yapıldığı kesinleşen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan 6 firmanın adları şöyle: Hasan Dede markalı yağlı tulum peynir üreten Konya merkezli Akgökseller Gıda (Nişasta ve bitkisel yağ tespiti) Yalçıntepe markalı yağlı tulum peyniri üreten Kayseri merkezli Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş. (Bitkisel yağ tespiti) Güldemce markalı tam yağlı tulum peyniri üreten Konya merkezli Güldemce Gıda İnş. Otomotiv San. Tic. Ltd. (Bitkisel yağ tespiti) Apikoğlu markalı sucuk üreten İstanbul'da kurulu Etsan Gıda Sanayi A.Ş. (Yüzde 100 dana eti olarak tanıtılan sucukta kanatlı eti tespiti) Uludağ markalı sosis üreten İstanbul'daki Karizma Beşler (Yabancı doku ve iç organ tespiti) yapıldı. Artık ne yiyeceğimizi de şaşırdık. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye tonlarca GDO lu pirinç sokulduğu ve bunun büyük bir kısmının piyasaya sürüldüğü hatta 25 yıl hizmet ettiğim İTÜ’nün de yaptığı incelemede bunun doğruluğunu okumuştuk. Şimdi 9 Mayıs tarihli gazetelerde çıkan haber ise şöyle. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezince GDO incelemesine ilişkin verilen rapordaki  

Sonuçların, “süreçteki usul ve deneysel kurgu hataları” nedeniyle teknik olarak geçersiz olduğunu bildiriyor. İTÜ Rektörlüğünün yazılı açıklamasında “Uygulanan deneysel yöntemlerin, pirinçlerde saptandığı iddia edilen GDO’nun kontaminasyondan kaynaklandığı bu sebeple bir risk taşımadığı anlaşılmıştır.” Diyor. İlk raporu veren de görevden alınmış. Parayla her türlü rapor alınabildiği bu devirde kime inanacağımızı şaşırdık. Adalete inancımda bittiğinden günlerce araştırmalar yaparak rapor hazırladığım ve 20 yıldır hiç itiraz görmediğim cep harçlığına hizmet ettiğim adliyelerde bilirkişilikten de ayrıldım. Tanrı yardımcımız olsun. Sağlıklı kalmanız dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Utku Kızıltan Arşivi