3 kez telefonla aradı işte söyledikleri

3 kez telefonla aradı işte söyledikleri
Başbakan Erdoğan'ı 3 kez aramıştı; bakın neler söylemiş...

ABD Başkanı Obama'nın, üç telefon görüşmesi gerçekleştirdiği Başbakan Erdoğan'a "Bölgedeki en önemli isimsin, fikirlerine ihtiyacım var. Konuşmalarının Mısır'a katkısı büyük" dediği öğrenildi.

Sabah, BaşbakanTayyip Erdoğanile ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan üçüncü telefon görüşmesinin ayrıntılarına ulaştı.

Mısır'daki halk hareketinin başlaması ile birlikte gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakan Erdoğan'ı ilk kez 29 Ocak tarihinde arayan Obama, son telefon görüşmesini 12 Şubat tarihinde gerçekleştirdi. Görüşmede Obama, Erdoğan'ın bölgedeki ağırlığına dikkat çekti, fikirlerine ihtiyacı olduğunu söyledi. ABD Başkanı Obama ileBaşbakan Erdoğanarasında Mısır'daki gelişmeleri ele almak amacıyla gerçekleşen görüşme 12 Şubat Cumartesi akşamı yapıldı. Görüşmenin başlangıcında Başkan Obama, Başbakan Erdoğan'ı övdü ve "Bölgedeki en önemli isim sensin, fikirlerine ihtiyacım var" dedi. Obama, Erdoğan'ın TBMM'de yaptığı konuşmaların Mısır'daki gelişmelere olumlu etkilediğini söyledi ve "Konuşmalarının Mısır'a büyük katkısı var" dedi.

Erdoğan, 1 Şubat ve 8 Şubat 2011 tarihlerinde yaptığı konuşmalarda Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e "halkın taleplerini dinle" çağrısında bulunarak şunları ifade etmişti: "Halka rağmen halka karşı hiçbir iktidar ayakta kalamaz, iktidarların görevi halkın sesine haykırışlarına kulak verebilmektir. Uluslararası gözlemcilerin denetiminde düzenlenecek serbest ve adil seçimler yoluyla evrensel demokratik kurallara uygun yeni bir hükümete geçiş sağlanmalıdır.Seçimsüreci derhal başlamalı ve kısa sürmeli." Erdoğan, Meclis konuşmasında Mısır'da yaşanacak açlık gibi sorunların yaşanmaması için donörler konferansı toplanması çağrısında bulunmuştu. Başbakan Erdoğan, Meclis grup toplantısında söylediği gibi telefondan da ABD Başkanı Obama'ya, Mısır'daki geçiş sürecinin hızlı olması gerektiğini ifade etti. "Demokrasi süreci rayına bir an önce oturmalı" diyen Erdoğan, Mısır halkına ekonomik yardım için bir uluslar arası konferans toplanması gerektiğini iletti. Obama da Mısır'daki ekonomik sıkıntıların farkında olduğunu belirterek "konferans üzerinde çalışalım" dedi. Bu arada Mısır krizi sürecinde Erdoğan ile Obama arasında 29 Ocak, 5 Şubat ve 12 Şubat tarihlerinde gerçekleşen görüşmelerin Obama'nın talebi üzerine yapıldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.