ABD Büyükelçisi'nden 'Balyoz' ve 'Oda Tv' yorumu

ABD Büyükelçisi'nden 'Balyoz' ve 'Oda Tv' yorumu
ABD'nin yeni büyükelçisi Ricciardone, "Demokrasi için ön şart basın özgürlüğü, olmazsa olmazı ise özgür ve bağımsız yargı" dedi
ABD'nin yeni büyükelçisi Ricciardone rezidansında tanışma kokteyli verdi. İktidardan, muhalefetten siyasilerin de katıldığı kokteylde gazetecilerle sohbet etti.

CNNTürk'ün haberine göre gündemin en önemli başlıklarından "Balyoz" tutuklamaları yeni büyükelçiye soruldu.

Büyükelçi, "yakından ve dikkatle izliyoruz. Yargılamalar sonuçlanana kadar masumiyet karinesinin dikkate alınmasını ve usulüne uygun ve şeffaf bir şekilde yargının ele almasını bekliyoruz" dedi.

Büyükelçi Ricciardone, gözaltına alınanlarla ilgili suçlamaları bilmediğini, detaylara hakim olmadığını söyledi; ancak Türkiye'nin özgür bir basın istediğine dikkat çekti: "Muhalefet de hükümet de özgür basını desteklediğini söylüyor."

Büyükelçiye bu sözlerinden sonra "bu söylem ile ortaya çıkan durum örtüşüyor mu?" sorusu yöneltildi.

Ricciardone, "biz sadece bu süreci yakından izliyoruz. Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz anlamıyoruz onun için sizlere soruyoruz. Türklerin görüşleri önemli. Ama ifade ve basın özgürlğü Türkiye, ABD ve bölge için hayati öneme sahip" cevabını verdi.

Bölgenin demokratik açıdan gelişmesinin ABD açısından stratejik önemi olduğunu söyleyen Ricciardone, her ülkenin kendi gelenekleri olduğunu belirterek demokrasi için iki olmazsa olmaz unsura dikkat çekti.

Ricciardone, "demokrasi için ön şart basın özgürlüğü. Sizin kesin özgürlüğünüz çok önemli. İkincisi ise özgür ve bağımsız yargı. Demokrasi için olmazsa olmaz. Benim ülkemde bile kolay değil. Sizin yargı ile ilgili yaşadıklarınızda yanıtı siz bulacaksınız" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.