'Artık Kaddafi'nin gitme zamanı geldi'

'Artık Kaddafi'nin gitme zamanı geldi'
AB hükümetleri Libya'ya karşı silah ambargounu da kapsayan bir yaptırım kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton da "Artık Kaddafi'nin gitme zamanı geldi" dedi.
Muammer Kaddafi’nin etrafındaki çember daralıyor. Ülke içinde, başkent dışındaki hemen hemen bütün kentlerin kontrolünü kaybeden Kaddafi hükümetine bir darbe de ülke dışından geldi.

ABD ve AB hükümetlerinin dışişleri bakanlarının Cenova'da yaptıkları toplantıdan Kaddafi yönetimine karşı sert tedbirler çıktı.

Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton "Artık Kaddafi'nin gitme zamanı geldi" dedi. Kaddafi'nin paralı asker ve katilleri kullanarak kendi halkını sindirmeye çalıştığını söyleyen Clinton ayrıca sivil ölümlerinin devamı durumunda her türlü seçeneğin masada olduğunu da belirtti.

Dışişleri Bakanlarının toplantısında ayrıca Libya'ya yaptırım kararı da çıktı. Onaylanan yaptırımların kapsamında silah satışları da yer alıyor. Alınan kararla Libya’ya gözyaşartıcı gaz ve toplumsal olaylarda kullanılan diğer ekipmanların satışına yasak getirirken, Kaddafi ve Libya hükümetinin malvarlıklarını da dondurdu.

Brüksel'deki toplantıda onaylanan yaptırımların, AB'nin resmi gazetesinde yayımlanmasının ardından, gelecek günlerde uygulanmaya başlaması bekleniyor.

 'Libya'daki kriz nedeniyle milyonlarca insan aç kalabilir'

AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva, Libya'daki çatışmalar nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insanın açlık riski bulunduğunu söyledi. Libya'daki krizi değerlendiren Georgieva, "Petrol fiyatlarının fırlaması nedeniyle maalesef artan gıda fiyatlarıyla karşılaşacağız. Bu durum milyonlarca insanı açlığa itebilir" dedi.

Dünya genelinde kronik açlık çeken insan sayısının küresel finansal kriz öncesinde 880 milyon düzeyinde tahmin edildiğini belirten Georgieva, krizle birlikte bu sayının çok daha artmış olabileceğini ifade etti. Uluslararası borsalarda petrol fiyatları Libya kriziyle birlikte son bir ayda yaklaşık yüzde 10 arttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.