Asrın felaketi unutulmadı!

Asrın felaketi unutulmadı!
Tüm yurdu derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde Avcılar Belediyesi öncülüğünde buluşan sivil toplum kuruluşları depremlerde kaybedilen vatandaşları anmak ve afetlere karşı dirençli bir toplum oluşturmak için sesini yükseltti

Avcılar’da , 6 Şubat 2023’te saat 4.17’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve afetlere karşı dirençli bir toplum oluşturmak için Avcılar Belediyesi öncülüğünde anma programı düzenledi. Avcılar Deprem Anıtı önünde toplanan vatandaşlar Hatay’da yaşanan elektrik kesintilerine dikkat çekmek için ellerinde ışıldaklarla Havuz Meydanı’na sessiz yürüyüş yaptı. Etkinliğe getirilen ışıldak ve fenerler Hatay’da deprem mağdurlarına dağıtılacak.

Hançerli canlı bağlandı

Depremde hayatını kaybedenler için düzenlenen anma programına CHP İlçe Başkanı Selçuk Gök, Avcılar Belediye Meclis üyeleri, STK temsilcileri, Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) ve birçok Avcılarlı vatandaş katıldı. Depremin yıl dönümünde Hatay’da bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli anma programına görüntülü bağlantı ile canlı olarak katıldı. Etkinliğin adından vatandaşlara çorba dağıtımı yapıldı. Anma etkinliğine görüntülü olarak canlı bağlanan Hançerli, “Çalışma arkadaşlarımızla ve deprem sonrasında birlikte çalıştığımız sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle; MAG, AGAFED ve İNSEV ile dün ve bugün Hatay’daydık. Hatay’da ki anma programına ve çeşitli etkinliklere katıldık. Deprem ilk anından itibaren Hatay’ı bırakmadık hala Hatay’da çalışan ekibimiz var. Ekibimiz Hatay’da kaldı çalışmalarına devam ediyor” dedi.

Büyük acılar yaşadık

“Hatay’da üzülerek belirtmek isterim ki aradan geçen 1 yılda tüm ülke olarak yaraları sarmaya çalıştık fakat hala sıkıntılar var” diyen Hançerli, “Hala enkazların bulunduğu yerler var. Bazı deprem mağdurları hala çadırlarda yaşıyor. Konteyner kente bile geçilmediğini gördük, üzücü durumlarla karşı karşıyayız. Depremin afete dönüşmesi sonucu büyük acılar yaşadık. Dün hataya hareket etmeden önce İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da hocalarımızla bir sempozyuma katılmıştım. Orada hocalarımızı dinlediğimizde 1900’lerin ortalarından itibaren aslında ülkemizin deprem haritası üç aşağı beş yukarı biliniyor ve 1963 yılına geldiğimizde neredeyse bugünkü deprem haritası hazırlanmış durumda fakat acı ama gerçek bu riske bu tehlikeye ve deprem gerçeğine uygun ve depreme hazırlıklı dayanıklı kentleri inşa edememiş olduğumuzu üzülerek yaşıyoruz. Anmanın en önemli konularından biri de bu. Diliyorum ki bunlardan ders çıkarırız ve hazırlıklarımızı, dayanıklı kentlerimizi sadece depreme karşı da değil tüm afetlere karşı kentlerimizi inşa etmemiz lazım bu süreçleri hızlı bir şekilde tamamlamamız lazım” ifadelerini kullandı.

Büyük yol aldık

Avcılar'da son 5 yılda büyük yol kat ettiklerini dile getiren Hançerli, “20 bini aşkın riskli tehlikeli, ölüm saçan binayı alkışlarla yıktık, yenilerini inşaa ettik. Tabi yenilerini değerli komşularımla birlikte inşa ettik. Bu çağrımıza beş yıl önce olumlu cevap verenler 2019’da 2020’de 2021’de yenilemeye başlayanlar makul fiyatlarla ,ucuz kredi koşulları ile yenilemeyi yaptılar ama 2020 ile başlayan kriz ve kriz fiyatları çok ama pahalandırdı. Yenilemek neredeyse imkansız hale geldi, zorlaştı. Ama komşularımla her şeye rağmen el ele vereceğiz yenileyeceğiz. Biz kentimizi dayanıklı güvenli hale getireceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.