İsrail'den Mısır harekatı!

İsrail'den Mısır harekatı!
İsrail'in, ABD ve Avrupa ülkelerini, bölgedeki istikrarın muhafaza edilmesi amacıyla Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e yönelik eleştirilerini frenlemeye çağırdığı belirtildi.

İsrail'in sol eğilimli Haaretz gazetesinin haberinde, İsrail'in, Mısır'da istikrarın korunmasının Batı ülkelerinin de çıkarına olduğu konusunda müttefiklerini ikna etmeye çalıştığı vurgulandı.
       
Bu konudaki diplomatik çabaların, ABD ve Avrupa Birliği'nin Mübarek'in devrilmesine destek verdiği yolundaki açıklamaların ardından geldiğine dikkat çekildi.
       
Üst düzey İsrailli yetkililere göre Dışişleri Bakanlığı, ABD, Kanada, Çin, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerindeki elçiliklerine yazı göndererek, büyükelçilerin bulundukları ülkelerde Mısır'ın istikrarının önemine vurgu yapmalarını istedi.
        
AB dışişleri bakanlarının bugün Mısır'daki durumu değerlendireceği kaydedilen haberde, İsrailli üst düzey yetkilinin şu açıklamalarına yerverildi:
        
"Amerikalılar ve Avrupalılar kamuoyları tarafından bir oraya bir buraya çekildiklerinden gerçek çıkarlarını düşünemiyorlar. Mübarek'i eleştiriyor olsalar dahi, dostlarına yalnız olmadıklarını hissettirmek zorundalar. Ürdün ile Suudi Arabistan, Batıdaki tepkileri izliyor, herkesin Mübarek'i nasıl terk ettiğini görüyorlar. Bunun da çok ciddi sonuçları olacaktır."
        
-"ÖZGÜRLÜK İNTİFADASI"-
        
Öte yanda gazetede, Ari Şavit imzasıyla yayımlanan yorumda, "Obama'nın Mübarek'e ihanet ettiği" vurgulandı.
        
"Mübarek'le Birlikte, ABD'nin Gücü de Gidiyor" başlıklı yorumda, Arap dünyasında tiranların sonunun geldiği belirtilerek, halkın artık acı çekmek, elit kesimin de suskun kalmak istemediği; korkunun kaybolduğu; itaatin yok olduğu kaydedildi, ayaklanmalar için de "özgürlük intifadası" ifadesi kullanıldı.
        
Yorumda, 1789 Fransız İhtilali'nde ayaklanan halk tarafından yıkılarak devrimin simgesi haline gelen Paris'teki Bastil kalesine atıfta bulunularak, "Tunus'ta Bastil düştü. Kahire'nin Bastil'i de yıkılmak üzere.. Öteki Arap bastilerinin de sonu geliyor" denildi.
        
Mısır'daki olayların 1987 yılındaki Filistin İntifadası'na benzemekle birlikte, bu çöküşün aynı zamanda Doğu Avrupa'daki komünist rejimin 1989 yılındaki çöküşünü de andırdığı kaydedilen yorumda, kimsenin bu özgürlük sürecinin nerede sona ereceğini bilmediği vurgulandı.
        
-"AMERİKAN İMPARATORLUĞUNUN ÇÖKÜŞÜ"-
        
Yazıda, "ABD imparatorluğunun" kötü olarak görülebileceği, ancak bu imparatorluğun son 60 yıldır dünyayı "istikrar" içinde tuttuğu, göreceli de olsa sakin, barış ve refah içinde olmasını sağladığı ifade edildi.
        
Ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın Amerikan imparatorluğuna zarar verdiği savunulan yazıda, "Obama'nın Mübarek'e ihaneti, ABD'ye sadık kalan, istikrarı ve ılımlılığı cesaretlendiren ılımlı Mısır Cumhurbaşkanına sadece bir ihanet olmakla kalmıyor. Obama'nın Mübarek'e ihaneti, Üçüncü Dünya ülkelerinde, her stratejik müttefike de bir ihaneti sembolize ediyor. Asya, Afrika ve Güney Amerika boyunca, liderler şimdi Washington ile Kahire arasında neler olup bittiğine bakıyor. Herkes mesajı kavrıyor: Amerika'nın sözünün bir değeri yoktur. Amerika'yla müttefikliğe güvenilmez" ifadesi kullanıldı.
        
Bu anlayışın sonucu olarak Çin'e, Rusya'ya; İran, Türkiye ve Brezilya gibi bölgesel güçlere dönüş olacağı belirtilen yorumda, bu durumun ikinci bir sonucu olarak da Amerika'nın caydırıcı gücünün kaybolacağı öne sürüldü.
        
Yazıda, şöyle denildi:
       
"Washington'un yaşayacağı siyasi hasar, Kahire rejiminin yaşamakta olduğu hezimetten daha az dramatik olmayacaktır. Barack Obama gerçekten de tarih yazmanın eşiğinde. Eğer yönünü değiştirmezse, Amerikan imparatorluğunu kendi elleriyle yıkan adam olarak hatırlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.