Mısır'da Mübarek çatışması

Mısır'da Mübarek çatışması
Mısır'ın başkenti Kahire'de Mübarek taraftarlarıyla muhalifler arasında çatışma çıktı. İki grup arasındaki çatışmada 100'den fazla kişi yaralanırken, Mübarek taraftarlarının, muhaliflerin bulunduğu meydanı at ve develerle bastığı bildirildi. El Cezire, el

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Eylül'deki seçimlerde tekrar aday olmayacağını açıklaması, protestoların önünü almaya yetmedi.           

Gösterilerin 9'uncu gününde Mübarek'in istifasını isteyen eylemciler, protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'nda toplanmaya başlarken, Mübarek taraftarlarının da Mustafa Mahmut Meydanı'nda bir araya geldiği bildirildi. Kısa süre sonra Mübarek taraftarlarının Tahrir Meydanı'na yürüdüğü ve iki grup arasında çatışma çıktığı ifade edildi.

Associated Press ajansı, Mübarek taraftarlarıyla muhaliflerin birbirlerine sopalarla vurduğunu, karşılıklı olarak taşlar atıldığını, çatışmada bazı kişilerin başından yaralandığını belirtti.

El Cezire, ordunun çatışmalara müdahale edeceği yönünde bir işaret olmadığını ancak tankların Mübarek yanlılarını durdurmaya çalıştığını bildirdi.

"SİVİL GİYİMLİ GİZLİ POLİS"

Bir görgü tanığı AFP’ye yaptığı açıklamada “Mübarek yanlısı Ulusal Demokrat Parti üyeleri ve sivil giyimli gizli polisler, ayaklanmaları sona erdirmek için meydanı istila etti” dedi.

Üç muhalif grubun yaptığı ortak açıklamada da “Sivil giyimli güvenlik güçleri ve bir grup eşkıya Tahrir Meydanı’na hücum etti” denildi.

El Cezire, olaylarda 100'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

AT VE DEVELERLE SALDIRDILAR

Uluslararası haber ajansları, Mübarek taraftarlarının Tahrir Meydanı'ndaki muhaliflerin üstüne at ve develerle saldırdığını bildirdi. Eli kırbaçlı bu kişilerin daha sonra meydandaki göstericiler tarafından at ve develerden indirilerek, dövüldüğü belirtildi.

El Cezire, meydandaki Mübarek karşıtlarına saldıranların, sivil polis olduğunu bildirdi.

Mısır'ın İskenderiye kentinde de dün gece Mübarek taraftarlarıyla muhalifler arasında çatışma çıkmış, birbirlerine taş ve sopalarla saldıran tarafların arasına ordu birlikleri girmesine rağmen olayda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Öte yandan Mısır'daki internet erişiminin de günler süren karartmanın ardından bugün yeniden normale döndüğü bildirildi. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, TSİ 15:00'den TSİ 08:00'e kadar olan sokağa çıkma yasağının da bugünden itibaren TSİ 17:00'den TSİ 07:00'ye çekildiği ifade edildi.

MUHALEFET ORDUYA KARŞI GELDİ

Daha önce yaptığı açıklamalarda, protestoculara karşı şiddet uygulamayacağını ve halkın “yasal taleplerini” anlayışla karşıladığını bildiren ordudan bugün yeni bir açıklama daha geldi.

Devlet televizyonuna konuşan ordu sözcüsü, protestoculara sokakları terk etmesi çağrısında bulunurken, "Mesajınız ulaştı. Talepleriniz anlaşıldı. Şimdi Mısır'a normal hayatı geri getirecek olan sizlersiniz" dedi.

Ancak muhalif grupların oluşturduğu koalisyon, Mübarek istifa edene kadar protesto gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.

Reuters'ın haberine göre, koalisyondan yapılan ortak açıklamayı okuyan Mustafa Naggar, "Muhalefet güçleri, sadece Mübarek'in istifa etmesi halinde, Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'la görüşecektir" dedi.

Aralarında Müslüman Kardeşler ve Muhammed El Baradey önderliğindeki Değişim İçin Ulusal Birlik'in de bulunduğu koalisyondan yapılan açıklamada, "İnsanlara Tahrir Meydanı'ndaki protestolara devam etmeleri için çağrıda bulunuyoruz ve herkesi Veda Cuması'na katılmaya davet ediyoruz" denildi.

ABD'DEN BASKI

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, dün Mısır’da yakından tanınan ve saygı gösterilen eski Kahire Büyükelçisi Frank Wisner’i bu ülkeye yollamış, Wisner özel olarak görüştüğü Mübarek’e “Başkan olarak sonunuz geldi. Düzenli bir geçişe hazır olun” mesajını iletmişti.

ABD Başkanı Barack Obama da ulusa seslenen Mübarek’le yaklaşık 30 dakika telefonda görüştü. Daha sonra basına konuşan Obama, Mübarek’in “mevcut durumun sürdürülemez olduğunu kabul ettiğini,” şu anda cevapsız kalan birçok soruya Mısır halkının en kısa zamanda yanıt bulacağına inandığını ve “hemen şimdi başlaması gereken değişimin ülkeyi barışçıl bir geçişe ve adil seçimlere” götürmesi gerektiğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.