Moskova'da 111 Yıllık Cami Açıldı

Moskova'da 111 Yıllık Cami Açıldı
1904 yılında yapılan Moskova Merkez Camii'nin, Tatar iş adamı Salih Erzin tarafından yaklaşık yedi yıl önce başlanan yenileme ve büyütme çalışmaları sona erdi ve resmi açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Pu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 yılda restore edilen 111 yıllık Moskova Merkez Camii'nin açılışını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte yaptı.


Açılış ilk olarak Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tövbe süresinin şu ayetleri okundu; "Allah'ın mescitlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.''(Tövbe 18)

"İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ BARIŞA KATKI SAĞLAMASINI TEMENNİ EDİYORUM"

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Moskova Merkez Camii'nin açılışı vesilesiyle sizlerle bulunmanın memnuniyetini özellikle ifade etmek istiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı'mız ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkısı milletimiz için bir bahtiyarlık eseridir. Camimizde yapılacak ibadetlerin, edilecek duaların Allah katında makbul ve karin olmasını diliyorum.

Moskova Merkez Camii'nin bugün ihtiyaç duyduğumuz barışa katkı sağlamasını Allah'tan temenni ediyorum. Farklı inanç ve kökene sahip farklı insanların aynı yerde yaşamasına Rusya önemli bir örnektir."İNSANLIĞI UTANDIRAN MANZARALAR"

Biz bu güzel manzara karşısında memnuniyetimizi dile getirirken, maalesef dünyanın bazı yerlerinde tam tersi görüntüler yaşanıyor. İsrail'in Filistin'de izlediği ayrımcı politikalar, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın basılmasıyla tehlikeli bir noktaya getirildi. Bilhassa Suriye, Irak, Mısır, Libya, Yemen, gibi yakın çevremiz ile bu bölgelerden kaçan insanların yöneldiği Avrupa sınırında tüm insanlığı utandırması gereken hazin manzaralar yaşanıyor.

TOLSTOY'UN SÖZLERİYLE DÜNYAYA SESLENDİ

İnançları, kökenleri ve bölgelerinin ötesinde insanların haklarından mahrum bırakılmasını görmekten dolayı üzüntülüyüz. Akdeniz'de Ege'de ölen, mağdur olan zarar gören insanlığın vicdanıdır, insanlığın ta kendisidir.

Ben bu vesileyle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyaya Tolstoy'un şu güzel mesajını iletmek istiyorum 'Hayatta en önemli uğraş iyiliktir.' Tolstoy başka bir hikayesinde de art niyetle yakılan ateşin, o evle birlikte tüm köyü de yok edebileceğini söylüyor.
Bölgemizde yaşanan hadiselere de bu açıdan bakmalıyız. Ortadoğu'da yaşayan ateşi iyilikle adaletle vicdanla söndürmeye çalışmalıyız.

"ÇÖZÜM; ÜLKELERİNİ YAŞANABİLİR HALE GETİRMEK"

İşte biz bunun için sınırlarımıza gelen 2 milyon mağduru hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Bu insanlara 4 yıldır her türlü hizmeti yapıyoruz. Mülteci sorununun çözümü sınırları kapatmaktan denizlerde boğulmalarını izlemekten değil, ülkelerini onlar için yeniden yaşanabilir haline dönüştürmekten geçiyor.

Türkiye tarih boyunca farklı inançlardan insanların hoşgörü içinde bir arada yaşayabilecekleri bir ülke olmuştur. İstanbul başta olmak üzere pek çok şehrimizde camilerle kiliseleri, havraları yan yana görebilmek mümkündür.

Bu duygularla, açılışını yaptığımız Moskova Merkez Camii'nin Rusya'daki Müslüman topluluklarına, İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum. Yapımındaki himayeleri sebebiyle değerli dostum sayın Putin'e özellikle teşekkür ediyorum. Bu vesileyle yarın idrak edeceğimiz mübarek Kurban bayramınızı en kalbi duygularımla kutluyorum."

TATAR MİMARİSİNİ YANSITIYOR

20 yüzyılın başlarındaki Tatar mimarı örneğini yansıtan Merkez Camii, Sovyetler Birliği zamanında Moskova'da faaliyet gösteren tek cami olarak kaldı.

10 BİN KİŞİLİK KAPASİTE

Üç katı ibadet salonu, diğer katları ise abdest alma odalarından oluşan caminin alanı 20 kat büyüdü ve artık 10 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.