Ortadoğu alev alev!

Ortadoğu alev alev!
Libya, İran ve Bahreyn'de gösteriler...

Libya’nın Bingazi kentinde, yüzlerce kişinin hükümetin istifası talebiyle gösteri yaptığı bildirildi.

Associated Press’in görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberinde, protestocuların Başbakan Bağdadi el Mahmudi’nin istifa etmesini istedikleri belirtildi. Ancak Libya lideri Muammer Kaddafi aleyhine slogan atılmadığı kaydedildi.

Reuters ajansı ise, Bingazi’de bir insan hakları eylemcisinin tutuklanmasına kızan kalabalığın polisle ve hükümet yanlılarıyla çatıştığını duyurdu.

Merkezi Bingazi’de bulunan özel Kuryna televizyonunun internet sitesindeki haberinde, göstericilerin bir resmi binanın önünde, insan hakları eylemcisinin serbest bırakılması talebiyle gösteri yaptığı ve buradan şehrin Sahajara meydanına giderek polis ve hükümet yandaşlarıyla çatıştığı belirtildi.

Göstericilerin elinde silahlar ve molotofkokteylleri bulunduğu, ayrıca polise taş attıkları belirtilen haberde, olayların daha sonra yatıştığı, hükümet
yanlılarının meydanın kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

Haberde, 10’u polis 14 kişinin yaralandığı ancak durumlarının ağır olmadığı kaydedildi.

Reuters’ın görüştüğü bir Bingazi sakini, çatışmalara katılanların Trablus’taki Ebu Salim cezaevinde yatan mahkumların yakınları olduğunu söyledi.
Sözkonusu cezaevinde genelde militan İslamcılarla muhaliflerin tutulduğu belirtiliyor.

Görgü tanığı olaylara 500-600 kişinin karıştığını söyledi.

-KADDAFİ YANLISI GÖSTERİLER-

Bu arada, devlet televizyonunun bir haberinde, dün ülkenin çeşitli yerlerinde Libya lideri Muammer Kaddafi’ye destek için gösteriler yapıldığı duyuruldu.

Devlet televizyonu başkent Trablus’taki hükümet yanlılarının gösterisinden görüntüler yayınladı. Görüntülerde gösteriye katılanların Katar’ın
El Cezire televizyonu aleyhine slogan attıkları ve televizyonu yalan haber vermekle suçladıkları görüldü.

Mısır yönetimi, El Cezire’yi devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine gösterileri kışkırtıcı haber yapmakla suçlamıştı.

OLAYLARIN ÇIKTIĞI BİNGAZİ AHALİSİNİN, KADDAFİ'YLE TARİHİ BİR HUSUMETİ BULUNUYOR
        
İsyanlara pek rastlanmayan Libya'da, dün gece yüzlerce kişiyle polis ve hükümet yanlıları arasında çatışmaların olduğu Bingazi kenti ahalisinin, Muammer Kaddafi'ye karşı tarihi bir husumeti bulunuyor.
        
Bingazi halkının büyük bölümü, Kaddafi 1969'da bir darbeyle iktidara geldiğinde kendisini desteklememişti. O zamandan beri bölge, ülkenin petrol gelirlerinin çoğundan mahrum bırakıldı ve bu da hoşnutsuzluğu derinleştirdi.
        
Yasaklı İslamcı örgüte üye olmaktan mahkum yüzlerce kişi geçen sene Ebu Salim cezaevinden salıverildiğinde, bunların çoğu ailelerinin yaşadığı Bingazi'ye gitmişti.
        
Ebu Salim cezaevi meselesinin dün geceki olayların başlamasında rolü olabileceği yorumu yapılıyor. Bingazi'de yayınlanan Kuryna gazetesi, dün geceki protestoya katılanların çoğunun cezaevinde akrabalarının bulunduğunu yazdı.

-LİBYA'DA İSYAN OLUR MU?-
        
Bölgedeki isyan hareketlerinden etkilenen Libya'nın sürgündeki muhalefet üyeleri, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla protestolar tertip etme girişiminde bulundular, ancak hükümet gıda fiyatlarını azaltmak suretiyle protestoları önleyici tedbirler aldı.
        
Uzmanlar, Libya'da Tunus ve Mısır'dakine benzer bir çizgide ayaklanmayı pek ihtimal dahilinde görmüyorlar. Hükümetin, hoşnutsuz vatandaşlarını yatıştıracak kadar çok nakit petrol geliri olduğuna dikkat çekiliyor.
        
Bunun yanısıra, Libya toplumu aile ve aşiret bağları çerçevesinde düzenlendiği için, Kaddafi'ye karşı bir karşı çıkma durumu olsa bile, bunun sokaklara taşmak yerine perde arkasında olacağı belirtiliyor.
        
Ancak Bingazi'nin Libya'nın diğer bölgelerindeki tipik özellikleri taşımadığına dikkat çekiliyor.
        
Kaddafi'nin bu kadar uzun zaman iktidarda kalmasının, geçmişte kendisini kurnaz bir siyasi operatör ve usta bir taktikçi olarak göstermesinin payı olabileceği belirtiliyor.
        
Libya liderinin en çok kullandığı taktiklerinden birinin, kendisini halk hareketlerinin lideri olarak göstermesi ve sıradan kadın ve erkeklerin destekçisi olarak tasvir etmesi olduğu kaydediliyor.
       
Devlet televizyonunun bugün yayınladığı Kaddafi yanlısı gösterilerin de  bu taktiğin bir parçası gibi göründüğü belirtiliyor.

İRAN'DA ÇATIŞMA

İran'da muhaliflerle Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yanlıları arasında çatışma çıktığı bildirildi.
        
İran devlet televizyonunun (IRIB) internet sitesinde yer alan haberde, başkent Tahran'da muhaliflerle yönetime destek verenler arasında çatışma çıktığı belirtildi.
        
Televizyon, gösteriler sırasında İran rejimi karşıtı Halkın Mücahitleri örgütü tarafından öldürüldüğü iddia edilen Sanei Jale adlı öğrencinin cenaze törenine katılan insanlarla öğrencilerin, "fitneci gruba bağlı olduğu anlaşılan başka bir grupla çatıştığını ve bu grubu alandan uzaklaştırdığını" ifade etti.
        
Tahran'da önceki gün muhalefet gösterisinde vurularak öldürülen öğrenci konusunda taraflar birbirini suçluyor. Hükümet Sanei Jale'yi muhaliflerin öldürdüğünü iddia ederken, muhaliflere ait internet siteleri ise Jale'nin güvenlik güçleri tarafından vurulduğunu öne sürüyor.

BAHREYN

Bahreyn’in başkenti Manama’da hükümet karşıtı protestocuların eylemleri sürüyor. Dün Bahreyn Kralı’nın gösterilerde polis kurşunlarıyla hayatlarını kaybeden iki protestocu için özür dilemesine rağmen bugün göstericiler bir kez daha şehrin ana meydanındaki anıtın çevresinde toplanıyor.

Siyasi reform ve insan haklarında düzenleme talep eden protestocular dağılmayı reddediyor. Bahreyn’de bulunan ancak güvenlik gerekçeleriyle adı açıklanmayan El Cezire muhabiri bugün sabah erken saatlerden itibaren binlerce göstericinin meydanda toplanmaya başladığını belirtti.

“Göstericiler çok iyi organize olmuş durumda. Manama’nın İnci Kavşağı Bahreyn’in Tahrir Meydanı gibi olacak diyorlar” ifadelerini kullanan El Cezire muhabiri bazı protestocuların kavşaktan başlayarak bir yürüyüş düzenlemeyi planladığını bazılarının ise meydanı işgal etmeye devam etmeyi düşündüklerini söyledi.

Dün Bahreyn Kralı Şeyh Hamid bin İsa el Halife televizyona çıkarak “iki sevgili oğlumuzun ölümü” için başsağlığı dilemiş ve bir komitenin bu ölümleri soruşturacağını belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü PJ Crowley ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “ABD Bahreyn’deki protestolarda yaşanan şiddet olaylarından dolayı çok kaygılı. Bütün tarafları şiddetten kaçınmaya ve itidale çağırıyoruz” dedi.

Bahreyn, Washington’ın bölgedeki en önemli müttefiklerinden biri.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.