'PKK tehdidi, çözülmesi gereken bir konu'

'PKK tehdidi, çözülmesi gereken bir konu'
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, ''terör örgütü PKK tehdidinin eninde sonunda çözülmesi gereken bir konu olduğunu'' söyledi
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, Washington'daki Yabancı Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularına yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Türkiye, savunma bütçesinde yüzde 8,2'lik artış açıkladı. Buna ilişkin yorumunuz nedir?'' sorusu üzerine Mullen, bütçenin detaylarını görmediğini, ancak Türkiye'nin savunma alanında önceki yatırımlarının, ABD tarafından çok güven duyulan bir kapasiteyi sağladığını kaydetti. Bunların Türkiye'nin kendisinin vereceği kararlar olduğunu belirten Mullen, Türk ordusuyla çok iyi ilişkilere sahip olduklarını vurguladı. ''Türkiye'nin örneğin Afganistan'da 'muazzam' bir desteğinin olduğunu'' ifade eden Mullen, Türkiye'nin Kabil Bölge Komutanlığı'nın sorumluluğunu elinde bulundurduğuna işaret ederek, Kabil'deki güvenlik koşullarının çok geliştiğini ve son aylarda çok fazla olay meydana gelmediğini söyledi.
 

'Yatırımlar konusunda Türk Genelkurmayı ile yeterli bağlantımız var'

Mullen, ''Yatırımların nereye yapıldığı ile, ele alınabilecek ve geliştirilebilecek ihtiyaçlara ilişkin Türk Genelkurmayı ile aramızda yeterli düzeyde bağlantı bulunuyor'' dedi. Terör örgütü PKK konusuna da değinen Mullen, ''Türkiye ve Türk ordusu tabii ki hala PKK tehdidine, Irak'ın kuzeyindeki terör tehdidine çok fazla odaklanmış durumda. Bence bu da (PKK tehdidi) eninde sonunda çözülmesi gereken konulardan biri'' diye konuştu.

Mullen, bir başka soruyu yanıtlarken de, İran'ın Irak içindeki etkisinin, bölgenin genelinde, Türkiye de dahil olmak üzere diğer ülkeler tarafından da üzerinde kaygı duyulan bir husus olduğunu söyledi. Irak'ta yeni hükümet ortaya çıkarken, herkesin ve özellikle de komşu ülkelerin yardımına ihtiyaç duyduğunu kaydeden Mullen, Irak'la temas kurulması noktasında özellikle Türkiye'nin gösterdiği liderliği takdir ettiğini vurguladı.

Mullen, ''Türkiye ile Yemen arasında vize uygulamasının kaldırılacağı'' açıklamasına dair yorumunun sorulması üzerine de, ''bunun, iki ülke arasında daha güçlü ilişkileri temsil ettiğini ve bunun da çok olumlu bir adım olduğunu düşündüğünü'' belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.