Tartışılan Büyükelçi ilk kez konuştu

Tartışılan Büyükelçi ilk kez konuştu
Türkiye'deki basın özgürlüğüyle ilgili sözleri tartışma yaratan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, yaşanan gerginliğin ardından ilk kez İstanbul'da kamuoyunun karşısına çıktı.

Ricciardone'nin bu hafta içinde bir grup medya mensubuna, "Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz anlamıyoruz onun için sizlere soruyoruz" dediği belirtilmiş ve ABD Büyükelçisi'nin bu sözleri hükümetin tepkisini çekmişti.

ABD Büyükelçiliği, bu gelişmelerin ardından "ince ayara" girerek, Ricciardone'nin konuşmasının tam metnini internet sitesinden yayımlamıştı.

İrem KÖKER hurriyet.com.trRicciardone, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) bağlı Türk - Amerikan İş Konseyi'nin (TAİK) İstanbul'da verdiği öğle yemeğinde bir konuşma yaptı.

Ricciardone çok iyi düzeyde Türkçe biliyor. Ancak ABD Büyükelçisi'nin geçen akşamki açıklamasının yarattığı tepkilerin ardından bugün özellikle İngilizce konuşmak konusunda ısrarcı olduğu dikkat çekti.

İşte Ricciardone'nin konuşmasından satır başları: 

- Ticaret, medya, eğitim, kültür ve Türk toplumu için son derece önemli olan bu şehirde, İstanbul’da olmaktan çok mutluyuz.

- TAİK ve DEİK’i ziyaret etmemin özel bir nedeni var. Buraya Başkan Obama’nın talimatlarını taşımaya geldim.

- Başkan Türkiye’ye geldiğinde yaptığı konuşmada, "Ülkelerimiz arasındaki ittifakı ve halklarımız arasındaki dostluğu yenilemek istiyoruz" dedi.

- Dünyanın 10. ekonomisi olma hedefinizde başarınızı paylaşmak ve sizi desteklemek istiyoruz. Bu ülkenin geleceğine çok ama çok inanıyoruz. Gerek ekonomik, gerek kendi geleceği, gerekse de Türk-Amerikan ilişkileri bağlamında Türkiye'ye inancımız tam.

- İstanbul’a bu ilk ziyaretimde iş dünyası, patrikhane, baş haham, vali ve belediye başkanı ile bir araya geliyorum.

- Ekonominiz aradan geçen zaman içerisinde yalnızca büyümedi, aynı zamanda dönüştü de.

- “Anadolu Kaplanları” olarak bilinen girişimciler ortaya çıktı. Şimdi Türk malları Çin'le rekabet ediyor olsa da Türkiye değer zincirinde yukarı doğru ilerliyor. Türk malı, artık rekabet içerisinde yüksek kalite anlamına gelmeye başladı.

- İstanbul’u finans merkezi yapmak istediğinizi duydum. Neden olmasın? Bunun için her türlü avantajınız var.

- Eğer siyaset hakkında konuşmak isterseniz bunu da yapabiliriz. Ama ben bugün ticaret ve ortak kâr etmekten bahsetmek istiyorum.

- Türk-Amerikan dostluğunun, ilişkisinin gücüne, geleceğine, Türkiye’nin demokrasisine Türk toplumunun olduğu gibi benim de güvenim sonsuz. Bu konuda çok iyimserim.

TARTIŞILAN SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

- Siz basın mensuplarının yaptığı iş Türkiye için hayati önem taşıyor. Türkiye görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir ülke. Bu nedenle tahmin edebileceğiniz üzere tüm dünya sizin yaptıklarınızı izliyor.

-Türkiye karmaşık bir ülke. Bu nedenle de olan biteni anlamak için yardımınıza ihtiyacımız oluyor.

- Ben evimde verdiğim davette belli bir dava hakkında yorum yapmadım, genel bir durum değerlendirmesiydi.

- Başbakanınızın da dediği gibi Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk üstünlüğüne dayanan bir ülkedir. Hukuk da özgürlükleri korumalıdır.

- Benim ülkem her zaman özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün yanında olacaktır.

- Türkiye’de tuhaf şeylerin yaşandığı zamanlar oluyor. Anlamaya çalışıyoruz dedim çünkü gerçekten anlayamıyoruz. Türkiye’de olan biteni anlamamız için bazen bize anlatmanız gerekebiliyor. Yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.