Üçlü Zirve'den ilk açıklama

Üçlü Zirve'den ilk açıklama
Lübnan'daki hükümet kriziyle ilgili Şam'da düzenlenen Üçlü Zirve'ye ilişkin yapılan ortak açıklamada, zirveyi gerçekleştiren üç liderin, “Lübnanlı taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye-Suudi Arabistan iyi niyet çabalarına dayalı ola
Lübnan'da yaşanan hükümet krizinin aşılması amacıyla Suriye'nin Başkenti Şam'da düzenlenen ve Türkiye, Suriye ile Katar'ın katıldığı 3'lü zirve 2 saat 45 dakika sürdü. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani katıldı.

Toplantının ardından üç liderin yaptığı ortak açıklama şöyle:

 “Görüşmelerde başta Lübnan'da yaşanan kriz olmak üzere bölgedeki son  gelişmelerle ilgili konular ele alınmıştır. Görüşmelerde üç lider, Lübnanlı  taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye-Suudi Arabistan iyi  niyet çabalarına dayalı olarak sorunun çözüme kavuşturulması ve durumun  kötüleşmesinin engellenmesi hususlarının önemini vurgulamışlardır. Üç lider,  Lübnan halkının çıkar ve istikrarını sağlayacak ve Lübnanlılara yardımcı olacak  siyasi çabalar somutlaşıncaya kadar (yeni hükümetin kurulması için) Lübnan  Parlamentosundaki istişarelerin ertelenmesi kararını memnuniyetle karşıladılar.”

 Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye ve Katar'ın Dışişleri bakanları da hazır bulundu. Zirveye katılan liderler görüşme sonrası yemeğe geçtiler.

Hizbullah milletvekilleri ile ittifak gruplarının hükümetten çekilmesi üzerine Lübnan'da hükümet krizi doğmuştu. Lübnan'da eski Başbakan Refik Hariri’nin öldürülmesiyle ilgili kurulacak BM destekli mahkeme konusunda taraflar arasında çıkan gerilimi giderme girişimleri de başarısız olmuştu.

Lübnan Başbakan Saad Hariri de geçen hafta Türkiye'ye gelerek Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

TÜM ÜMİTLER TÜRKİYE'DE

Zirve öncesi Alman "Der Spiegel" dergisi, Lübnan’daki hükümet krizi ile ilgili olarak verdiği bir haberde, diplomatik çabalarda tüm ümitlerin Türkiye'nin üzerinde olduğunu belirtti.

 "Türklerin zamanı" başlığı ile verilen haberde, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin kurduğu Batı yanlısı hükümetin yıkılmasından sonra Türk yönetiminden, Lübnan'da birbirine düşman olan partileri müzakere masasında bir araya getirmesinin beklendiği ifade edildi.

 Hariri'nin geçen hafta Washington ve Paris'e gittikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya gittiği hatırlatılan haberde, Lübnanlı bir diplomatın, "Suudi Arabistan ve Suriye'nin arabuluculuk çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. Şimdi Türklerin zamanı" şeklinde konuştuğu kaydedildi.

"Tüm ümitler Türkiye üzerinde" denilen haberde, Türk hükümetinin, 2008 yılında Lübnan'da yaşanan kanlı sokak çatışmalarından sonra Batı yanlısı güçler ile Hizbullah arasında arka planda arabuluculuk yaptığı ve Doha'da anlaşma sağlanmasına katkıda bulunduğu ifade edildi.

 Suriye ve İsrail'in 2008 yılındaki arabuluculuk çabalarının başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, Lübnan krizinin Türk hükümeti için dış politikada gerçek anlamda ilk sınav olduğu kaydedildi.

 
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.