Ve Mübarek bıraktı

Ve Mübarek bıraktı
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevini bıraktığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre Mübarek, yetkilerini orduya devretti.
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifa ettiği haberinin duyulması üzerine Tahrir Meydan’ındaki Mısırlılar sevinç gösterilerine başladı.

Mübarek dün yetkilerini geçici olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’a devretmişti. Ancak bu karar Mısırlıları memnun etmemişti. Süleyman bugün Cumhurbaşkanı Mübarek'in görevinden istifa ettiğini ve yetkilerini orduya devrettiğini açıkladı.

Kararın duyulması üzerine Mısırlılar sevinç gösterilerine başladı.

BAŞBAKANLIK'TAN MÜBAREK'İN İSTİFASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Başbakanlık resmi internet sitesinden yazılı yapılan açıklamada söyle denildi: "Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, bu akşam Cumhurbaşkanı Mübarek’in görevden ayrıldığını ve ülke yönetimini Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ne bıraktığını açıklamıştır. Türkiye, Mısır’daki kitle gösterilerinin başlangıcından bu yana kardeş Mısır halkının demokrasi ve özgürlük yönündeki meşru taleplerini desteklemiş; ülkede çoğulcu, katılımcı ve insan haklarına dayalı bir düzene suhulet içinde geçilmesine yönelik temennilerini ifade etmiştir. Yönetimi devralan Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi’nin, sağduyulu ve mutedil bir yaklaşımla, adil ve serbest seçimlerle oluşacak yeni yönetime görevi en kısa zamanda devretmesini ve Mısır halkının iradesiyle şekillenecek anayasal demokrasiye geçilmesini temenni ediyoruz. Köklü bir devlet geleneğine sahip olan Mısır’ın bu gelişmelerden daha da güçlenmiş olarak çıkacağına yürekten inanıyoruz. Mısır'ın bu süreçte ekonomik açıdan sıkıntıya düşmemesi ve herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için uluslararası toplum azami gayreti göstermelidir. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ülke Mısır'ın ve kardeş Mısır halkının yanında olmaya devam edecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.