Mehmet Mert

Mehmet Mert

Baba olmak*

Baba olmak*

Dün (2006 Haziran 11 Pazar) gazetemizin Silivri Temsilciliği yeni bürosunu açma kokteylimiz vardı. Ben de bütün gün o çok özlediğim Silivri'deydim. Dün bir kez daha gördüm ki gerçek dostlar her zaman her yerde dosttur, ölene kadar da bu öyle kalır. 
Bu arada dün Silivri'de bir başka misafirim de vardı. Evet son günlerde biraz rahatsız olan Babamı hastaneye kontrole getirmiştim, bir taraftan da ondan haber alıyordum ama iş daha önemli diyerek bir ara öğlen saatlerinde Babamı unuttum, oysa öğlen yemeğini beraber yiyecektik, randevu saatinde ve yerinde Babam oradaydı ben ise ...
İşte tam bu konuya uyacak iyi bir anonim hikâyeyle yazımı sonlandırıyorum, sakın siz de bu hikâyedeki karakterlerden olmayın.
Baba olmayı isteyen ve baba olan arkadaşlar lütfen vakit ayırıp bu yazıyı okuyun!
Bayanlar sizde eşlerinize okutun.
Hikayemizin adı: Baba olmak...

Çocuğum ve ben:
Bir gün, çocuğum doğdu. O dünyaya geldiğinde, yetişmem gereken uçaklar ve ödenmesi gereken faturalarla meşguldüm. Ben uzaklardayken yürümeyi öğrendi. Konuşmayı da öyle. Ve biraz büyüdüğünde, "Senin gibi olmak istiyorum baba" demeye başladı.
"Ben de büyüyünce senin gibi olacağım."
İşyerine telefon açıp, "Baba, eve ne zaman geleceksin?" diye sorardı ikide bir.
"Ne zaman geleceğimi bilmiyorum oğlum. Ama geldiğimde birlikte güzel bir vakit geçireceğimizden emin olabilirsin." 
Yıllar öylece geçip gitti. Oğlum on yaşına geldi. Ona güzel bir top aldım.
"Top için teşekkür baba!" dedi, "Haydi oynayalım."
"Bu hafta sonu tamamlamam gereken işler var" dedim. "Bugün olmaz, haftaya, tamam mı?" "Tamam" dedi, fakat yüzündeki gülümseme eksilmedi.
"Büyüyünce baba" dedi, "ben de senin gibi olmak istiyorum."
Yıllar öylece geçip gitti. Oğlum önce ilkokuldan, sonra liseden, sonra üniversiteden mezun oldu. Bu durumda, başka birçok baba gibi, benim de söylemem gereken bir şeyler vardı. "Seninle gurur duyuyorum" oğlum dedim.
"Gel, şöyle biraz oturalım; sana diyeceklerim var." Başını salladı ve gülümseyerek:
"Arkadaşlara sözüm var baba" dedi. "Sen arabanın anahtarlarını verebilir misin bana? Sonra görüşürüz, oldu mu?"
Yıllar öylece geçip gitti. Emekli oldum. Artık bol bol vaktim vardı. Oğlum ise başka bir şehirde iyi bir iş bulmuştu, uygunsa, hafta sonu buraya gel de hasret giderelim" dedim.
"Sevinirim baba" dedi. "Bir bakayım, müsait bir vakit bulabilirsem, gelirim, ama şu sıralar işlerim çok yoğun. Fakat seninle görüşmek ben de istiyorum, baba." "Peki, ne zaman gelirsin oğlum?" "Ne zaman olur bilmiyorum, baba. Şimdi bir iş görüşmem var, ona yetişmem gerek. Sonra ararım seni. Geldiğimde birlikte güzel vakit geçireceğimizden emin olabilirsin."
Ve telefonu kapattığımda, oğlumun çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini anladım. Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini...
Örnek aldığı babasına benzediğini... 
Büyüyünce tıpkı babası gibi olduğunu...
*ARŞİVDEN

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mehmet Mert Arşivi