ANAR Başkanı Uslu: Bomba HDP'ye yaradı

ANAR Başkanı Uslu: Bomba HDP'ye yaradı
AKP'ye yakın anket şirketi ANAR'ın Başkanı Uslu, "Ankara’da patlayan bomba HDP’ye avantaj sağladı" dedi.

AKP''ye yakın araştırma şirketi ANAR'ın Başkanı İbrahim Uslu, RS FM'de katıldığı canlı yayında Yavuz Oğhan'dan "bide bunu dinle" programında yanıtladı. Uslu'ya göre patlama siyasi olarak sadece HDP'ye yaradı, patlama öncesi AKP'nin tek başına iktidar olma şansı yüzde elli elliydi.
   
Ankara'daki patlamadan sonra cenazeler kaldırılıyor, yaralıların tedavisi için sağlık çalışanları teyakkuzda. Bunun yanı sıra uzmanlar patlamanın 1 Kasım'da yapılacak seçime yansımasını da tartışıyor. Ankara'da patlayan bomba siyaseti nasıl etkileyecek?

Soruyu AKP'ye yakın araştırma şirketi ANAR'ın Başkanı İbrahim Uslu canlı yayında yanıtladı.

"Bu olay çok sıcak, elimizde veri yok. Bundan önceki benzer olaylarda, Diyarbakır'da olduğu gibi, seçmenin nasıl reaksiyon verdiğini biliyoruz. Bu olay HDP'nin oylarında bir artışa neden olmasa bile uyguladığı politikalar, yaptıkları ya da yapamadıkları nedeniyle bir kaybı varsa konsolide edecek. Oyları artmasa bile kaybı önleyecek. Ben bunu HDP bu işin içinde diyerek, komplo teorileri üreterek söylemiyorum. Bir sonuçtan bahsediyorum."

Patlamaya kadar AK Parti ve CHP'de nispi de olsa bir oy artışı tespit ettiklerini anlatan İbrahim Uslu, 'bugün durum değişti' dedi.

"Bu seçimde CHP ve AK Parti'nin oy oranını arttıracağına ilişkin tespitlerimiz vardı. Terör kontrol altına alınmaya başlanmıştı, beyannameler seçmen beklentilerine uygundu, MHP ve HDP'de yeni gelişme yoktu. Son olayla insanların gelecekten ümit bekleyip tercihlerini şekillendirecekleri dönemden çıktık. Ve yeniden daha başka reflekslerle hareket edecekleri bir döneme sürüklendik. Bomba Türkiye'de siyasette seçmen tercihlerinin normalleşmesinin önüne geçti."

Peki AK Parti'nin hâlâ tek başına iktidar umudu var mı? Tek başına iktidar çıkmazsa koalisyon mu yeniden seçim mi? İbrahim Uslu'ya göre bombadan önce AK Parti'nin tek başına iktidar şansı yüzde elli elliydi. Bomba sonrası ise elde veri yok dedi Uslu. 1 Kasım'da tek başına iktidar çıkmazsa liderlerin hiç beklenmedik bir hızla koalisyon kuracaklarını da söyledi.

Seçmene yeniden tek parti iktidarı çıkmazsa liderler ne yapsınlar diye soruyoruz, büyük çoğunluğu 'koalisyon yapsınlar' diyor. "Hiçbir seçmen ‘bunu da beğenmedim üçüncü seçim yapılsın' pervasızlığını göstermiyor. Eğer tek başına iktidar çıkmazsa hızla bir koalisyon kurulacağına şahit olacağız. Çünkü seçmen baskısı ortadan kalktı."

'BU SEÇİMDE DE HDP RÜZGARI ESECEK'

Gerilimli dönemlerin marjinal partilere yaradığını, merkez partilerin kayıp yaşadığını söyledi İbrahim Uslu. AK Parti ve CHP'nin 2011'de birlikte yükseldiklerini 2015'de birlikte düştüklerini hatırlattı, 1 Kasım'da da ya birlikte düşecekler ya da birlikte çıkacaklar dedi. HDP'ye ilişkin analizi de dikkat çekiciydi Anar Başkanı'nın. Uslu'ya göre Türkiye'de HDP rüzgarı bir süre daha devam edecek.

"Milliyetçi refleksler tahrik olduktan sonra seçmenin kısa sürede farklı bir tepki vereceğini düşünmek gerçekçi olmaz. Bu refleksin bir süre daha yaşanması ve tatmin olması ya da bundan netice alınamayacağına insanların ikna edilmesi gerekiyor. Hdp demogratif nedenlerle de olsa bundan sonra pozisyonunu korumaya devam edecek. HDP'nin yükselişi saman alevi gibi değil."

İbrahim Uslu, dengenin değişmesi için şartların ve seçmenin önceliklerinin değişmesi gerektiğini düşünüyor. Bu neden bu seçimlerde de HDP rüzgarı esmeye devam edecek diyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.