Başkent'te yeni güvenlik tedbirleri

Başkent'te yeni güvenlik tedbirleri
Ankara'daki terör saldırısının ardından kent genelinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Yeni tedbirler kapsamında transit geçişler ve kente gelen araçlar sıkı denetimden geçecek.

Merasim Sokak'ta 17 Şubat’ta 29 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan terör saldırısının ardından kent genelinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde Ankara'ya özgü güvenlik konsepti oluşturulması kararından sonra çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde toplantılar düzenlendi ve alınacak tedbirler belirlendi.

Şube müdürlüklerinde görev fazlası personel sayıları belirlenerek ihtiyacı olan birimlerde görevlendirilmeleri için tayin emirleri hazırlandı.

Öncelikle kilit noktada bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki Devriye Ekipler Amirliği'nde yaya devriye ekipleri kurulması kararlaştırıldı. Bunun için diğer birimlerden yaklaşık 200 personel Asayiş’e kaydırıldı.

Bu ekiplerin kritik noktalar ile halkın yoğun olduğu bölgelerde görünür olması için gerekli donanımda olması kararlaştırıldı. Ekipler, suçlulara karşı caydırıcı olmanın yanı sıra vatandaş ile diyaloglarında da samimi ve güler yüzlü olmaları için uyarıldı.

KÖPEKLİ POLİS EKİPLERİ

Ekiplerle birlikte çalışacak görev köpeklerinin temini için Türkiye genelindeki köpekli polis ekiplerinin sayıları ve bulundukların illerin risk haritaları çıkarıldı. Bazı illerden Ankara'ya ekip takviyesi yapılacağı öğrenildi.

TRANSİT GEÇİŞLERDE SIKI DENETİM

Yeni güvenlik konsepti kapsamında transit geçişler ve Ankara'ya gelen araçlar sıkı denetime tabi tutulacak. Bunun için Ankara çevresinde iki güvenlik çemberi oluşturulacak. 

Şüpheli araçlar ilk çemberde jandarma, ikinci çemberde ise polis tarafından durdurulacak. Bunun yanı sıra hem jandarma hem de polis ekipleri gün içerisinde belli saatlerde uygulama yapacak. Uygulama her gün farklı saatlerde yapılacak.

KAMU BİNALARI VE BÜYÜKELÇİLİKLERİN GÜVENLİĞİ

Ankara genelinde ise bazı kamu binaları ile büyükelçilikler çevresindeki güvenlik önlemleri artırılacak. 

Sabit noktalarda bekleyen ekip sayıları takviye edilirken, araçlı devriyeler sıklaştırılacak. Bazı siyasi ve bürokratlar için koruma tedbirleri gözden geçirilecek.

KAMYONLARIN GİRİŞ-ÇIKIŞ SAATLERİ

Asayiş tedbirlerinin yanı sıra yeni trafik tedbirleri de bu süreçte hayata geçirilecek. Kent merkezlerine kamyon, kamyonet gibi araçların giriş çıkış saatlerinde düzenleme yapılacak.

Park yasağı olan yerlerdeki araçlar hızla kaldırılacak. Kaldırımlara park yapılamaması için kaldırım taşı seviyeleri yükseltilecek. 

BAZI OTOBÜS DURAKLARI TAŞINACAK

Özellikle kritik konumdaki kamu binalarının önünde bulunan otobüs durakları daha uzağa taşınacak.

İkiz plakalara karşı polis aşırı duyarlı hale getirilecek. Bunun için öncelikle plaka tanıma sistemi iyileştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.