Beylikdüzü'nde her gruba 1 araç, 120 litre yakıt

Beylikdüzü'nde her gruba 1 araç, 120 litre yakıt

Beylikdüzü Belediyesi aralık ayı meclis toplantısının 1. birleşimi, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Mecliste yaptığı konuşmasına şehit olan askerleri rahmetle anarak başlayan Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Gürpınar Siteler Bölgesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm çalışmalarına hız verdik. Komşularımızın can güvenliği her şeyden önemli. İşte bu anlayışla önceki dönem Ekrem İmamoğlu Başkanımızla birlikte çıktığımız yolda, önümüze çıkarılan tüm siyasi engellemelere ve zorluklara rağmen çok emin adımlarla süreci yürütüyoruz. Başlattığımız son hareketle birlikte, Gürpınar Siteler Bölgesi 1. Etap kentsel dönüşümü için 2/3 oranında yeterli çoğunluk sağlandı, komşularımıza hayırlı uğurlu olsun. Beylikdüzü'nde kentsel dönüşüm hareketimizi durmadan sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.


 

Üzerinde çalışılsın

Gündem maddelerine geçilmeden önce önerge veren MHP Meclis Üyesi Tuncay Doğan, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilere belediye tarafından birer tane binek araç tahsis edilmesini istedi. Belediyeden her ay 120 litre yakıt da talep eden Doğan, önemli bir işlev yerine getiren siyasi partilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Önerge oy birliğiyle gündeme alındı. Doğan'ın önergesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Bu önergeyi Başkanlık Makamı'na havale edelim. Arkadaşlar üzerinde çalışsın. Bir sonraki ay Meclis'e gelsin. Meclis'te temsiliyet oranında farklılıklar var. Orada da adalet sağlanması lazım” açıklamasını yaptı.


 

AK Parti istemedi

Belediye Destek Hizmetleri araçlarının her meclis üyesinin emrinde olduğunu belirten Çalık, “İsteyen Meclis üyemiz istediği zaman kullanabilir” diye konuştu. Çalık'ın bu açıklamasının ardından MHP'li Tuncay Doğan önergesini geri çekmek istedi. Başkan Çalık ise “Hayır geri çekmeyin bir değerlendirelim” diye görüş belirtti. Önerge hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Tahir Abuş ise “Biz AK Parti Grubu olarak araç tahsisi istemiyoruz” ifadelerini kullandı. “Diğer grupların ihtiyacı varsa alabilirler” diyen Abuş, “Belediyeye ekstra bir araç yükü getirilmesinden yana değiliz” dedi. Daha sonra önerge oylamaya sunuldu. AK Parti Grubu'nun ret oyu verdiği önerge oy çokluğu ile Başkanlık Makamı'na havale edildi.


 

Tartışmaya gerek yok

Meclis'te gündem dışı yapılan konuşmalar kısa süreli tartışmalara neden oldu. Engelliler hakkında yapılan konuşmalara tepki gösteren AK Partili Tahir Abuş, “Önemli günlere değinirken sadece siyaset yapmak için konuşmamak lazım. Özellikle engelliler konusunda yapılanlara bakmak lazım. 2001 yılında 3 ayda 1 engelli vatandaşımıza 24 TL ödeniyordu. Aya bölününce 8 TL. Bugün 990 TL ve üzerinde. Ayrıca bakım ücreti veriliyor. Bunları tartışmaya bile gerek yok” açıklamasını yaptı. 


 

Ülkeye ihanet ediyorlar!

CHP Grup Başkanvekili Mülayim Demirtaş ise gündem dışı konuşmasında ekonomik krize değinerek, “Ülkemizde kötü şeyler oluyor. Dolar 14 TL seviyesine yaklaşmış. Ülkemizin bir an önce bu girdaptan kurtulması gerekiyor. Şu anda asgari ücret görüşülüyor. Kömürün fiyatına göre asgari ücreti artırmaya kalksak 7 bin 500 TL olması gerekiyor. Yöneticiler ya bu milleti kandırmaya devam ediyor, ya da ülkeye ihanet ediyorlar” eleştirisinde bulundu. Demirtaş'a cevap veren Abuş ise 
“Bu mecliste genel siyasete girmeyi düşünmüyordum. Mülayim Bey Türkiye'de kötü şeyler oluyor diye başladı mercimekten çıktı. Kendisine kabzımal diyorum sonra kızıyor. Sizin vatandaşa anlatacak bir şeyiniz yok. Ne anlatacaksınız? Geçmişiniz belli” ifadelerini kullandı. Tarışmaya katılan Mehmet Murat Çalık da “20 yıldan beri ülkeyi yönetiyorsunuz. İnsanlar pazarlardan bir şeyler alamıyor farkında mısınız? Çoluğunu çocuğunu giydiremiyor farkında mısınız? Bu ülkeyi yönetenlerin bunda hiç mi sorumluluğu yok?” diye sordu. 


 

KARA KIŞ SEFERBERLİĞİ

Meclis konuşmasında Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik krize değinen Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Belediyesi olarak ‘Kara Kış Seferberliği’ başlattıklarını duyurdu. Çalık, “2021 yılı sona ererken yeni yılı kara kışın zor koşullarıyla karşılıyoruz. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz halkımızı çok yıprattı. Hayat abartısız bir şekilde her gün biraz daha pahalı bir hal alıyor. Akaryakıttan temel gıdaya tüm fiyatlarda rekor artışlar var. Kent yoksulluğu zirve yaptı. Belli ki kara kış zorlu geçecek. Bu şartlar altında belediyemizin en büyük önceliği, halkımızı bu şartların yıkıcı etkisinden korumak. Ekonomik kriz ve yoksullukla mücadele kapsamında katılımcı dayanışma modelini hayata geçireceğiz. Kara kışta gıda stoklarımızı yine ihtiyaç sahibi ailelerimiz için kullanacağız. Ayrıca belediye olarak, ihtiyaç sahibi çocuklarımızın çantalarına günlük olarak beslenme çantası formatında gıda paketleri koymayı hedefliyoruz. Beylikdüzü halkının çaresizlik ve yalnızlık altında ezilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu karanlık dönemi dayanışmayla atlatacağız. Çaresizliğe, gıda ve enerji krizine karşı başlattığımız kara kış seferberliği kapsamında sürekli sahada olacağız” şeklinde konuştu.  

İNSAN ODAKLI ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Meclis gündem maddelerinde yer alan ‘Sıfır Atık Sokak Toplayıcıları Çalışma Yönetmeliği’ hakkında da meclisi ve kamuoyunu bilgilendiren Mehmet Murat Çalık, “Sokak toplayıcılarının sorunlarına insan odaklı bir çözüm üretiyoruz. İlçe genelinde yaklaşık 207 sokak toplayıcısı tespit edildi. Bu kişilerin insani çalışma ortamlarına kavuşmalarını arzu ediyoruz. Aynı zamanda Beylikdüzü Sıfır Atık Sokak Toplayıcıları Derneği’nin kurulması için de destek olmaya gayret ediyoruz. Bu derneğin sosyal tesisini de yapıyoruz. Beylikdüzü’nün üç noktasında ara depolama merkezleri oluşturacağız ve bu sisteme kayıt olan arkadaşlara kartlar vereceğiz. Ayrıca sigortalı olmaları sağlanırken kendilerine depolama alanları da tahsis edeceğiz. İnsan onuruna yakışır bir sistem kurmak için çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı. Çalık ayrıca Kavaklı Mahallesi'nde  3 bin metrekare alana sahip yeni bir spor tesisinin temelini attıklarını belirterek, “Bu tesise KPSS’de 80 üzeri puan alıp sıralamada ilk bine girmesine rağmen, atanmadığı için inşaatta çalışan ve geçtiğimiz kasım ayında elektrik trafosunu boyarken hayatını kaybeden 23 yaşındaki Beden Eğitimi Öğretmeni Fedai Altun’un ismini vermek istiyoruz” diye konuştu.  BARIŞ KIŞ

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER