DAVUTOĞLU: "RUSYA BÜYÜK YANLIŞ İÇİNDE"

DAVUTOĞLU: "RUSYA BÜYÜK YANLIŞ İÇİNDE"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esad rejiminin kendi halkına yüzyılın en büyük kıyımını uyguladığını söyleyerek, Rusya'nın bölgeye müdahale ederek büyük yanlış yaptığını söyledi.

Suriye'nin giderek uluslararası bir sorun haline geldiğini de belirten Davutoğlu, ihlallerin devam etmesi halinde sonuçları kestirmenin zor olduğunu, savaşın bir parçası olmak istemediklerini söyledi

Başbakan Davutoğlu, Star TV'de Nazlı Çelik'in sorularını cevaplıyor.Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Suriye krizi maalesef uluslarası toplumun duyarsızlığıyla derinleşen ve artık bir ülkenin iç meselesi olmaktan çıkan bir soruna dönüştü. Esad rejimi kendi halkına yüzyılın en büyük kıyımını uyguladı. Rusya'nın aldığı karar bir başka aşamaya geçirdi. Koalisyon güçlerinin bütün operasyonları terör örgütüne karşıydı. Rusya, son müdahalesiyle özellikle sınırlarımız da ihlal ederek böyle birSuriye içinde olan bir krizi Türkiye'yi de içine alacak şekilde tırmandırarak büyük bir yanlış içindedir. Bunu kabul etmemiz, müsamaha göstermemiz mümkün değil. Ulusal güvenliğimize saygı gösterilmesini bekleriz. Bizim uluslararası hava sahamızı kimse ihlal edemez. Türkiye'nin angajman kuralları bellidir. İzah etmek durumunda olan hava sahasını ihlal eden taraftır.
 
Suriye sorunu değil, bölgesel ve küresel bir sorun haline geliyor. Hukuk ihlalleri devam ederse ne olacağını kestirmek çok güç. Diplomatik temaslarımız sürüyor, bir savaşın parçası olmak istemeyiz
 
Suriye'de bir üssü Ruslar almış, bir üssü İranlılar almış. Suriyeli subaylarda bu durumdan rahatsız.
Esad'lı bir geçişi biz kabul etsek Suriyeli vatandaşlar kabul eder mi. Suriyeliler buna inanır mı. Esed orada otururken Türkiye'ye gelen 2 milyon Suriyeli ülkesine döner mi? Evini yıkan kişi hala orada oturuyor, döner mi?
 
TÜRKİYE'DEKİ TERÖR OLAYLARI

Bu örgüt demokratik hayata alışkın bir örgüt değil. Demokratik bir ortamda mücadeleye etmeye hazır değil. Ben varsam orada başka kimse olmayacak diyor. Biz çözüm süreciyle halkımızı istismar etmesine engel olmaya çalıştık ve ciddi mesafelerde aldık. Halkımız artık bunların çağrılarına kulak asıpta 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi sokağa çıkma olayları başarısız oluyor.

Şehirlerde görev polisindir, kırsalda jandarmanındır. Terörle mücadele yürür ama köyde oy kullanılmaya devam edilir. 


Türkiye’yi bir saniye dahi yönetim boşluğuna düşürmeyiz, bir hükümet krizine izin vermeyiz, sorumluluktan kaçmayız.

2015 içinde Asgari ücret hesaplaması yapılırken benim önüme getirilen rakamlar 900 civarındaydı. Ben 1000 lira altında Asgari ücretolmayacak dedim, 1000 liraya çıkarttık. Bu anlamda şimdi de bütün değerlendirmeleri yaptık, 2016 için doğal bir artışı da hesaba kattık, rekabet gücümüzü de hesaba kattık. İşyerlerinin rekabet güçlerini de düşündük. Biz optimumu yakalamaya çalıştık. Hem çalışanların hakkını verelim hemde işyerlerinin kapanmasına neden olamayacağı bir noktayı düşündük.

Asgari ücret komisyonunda 1300 lirayı teklif edeceğiz, bunu ikna edeceğimizi düşünüyoruz, tarafları. Bu kendi başına alınmaz, piyasa ekonomisinde kendi kuralları içinde karar alınır."
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.