Emek varsa huzur olacak

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, 1 Mayıs öncesinde TÜM-BEL-SEN üyeleriyle ve belediye çalışanlarıyla bir araya geldi. İşçinin alınteri kurumadan hakkını alması gerektiğini söyleyen Çalık, “Emek huzurlu değilse millete huzurlu iş üretemezsiniz. Emeği üreten insanların huzurla çalışması lazım. İyi emeğin karşılığını alıyor olmaları lazım” dedi

Emek varsa huzur olacak
TÜM-BEL-SEN üyeleri ve belediye çalışanlarıyla bir araya gelen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutladı. DİSK Şube Başkanı Adil Çiftçi'nin de kendisine eşlik ettiği Çalık, Beylikdüzü'ndeki işçilerin tamamının mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışabilmesi için mücadele ettiklerini söyledi. Çalık, “Beylikdüzü için çalışıyoruz. Beylikdüzü'nün daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışıyoruz. Bugüne kadar sendikamızla, sendika temsilcilerimizle, vatandaşımızın menfaati için çalıştık. İşçilerimizin de alınteri haklarını alması için mücadele ettik. Bugüne kadar alınteri dökerken hayatını kaybeden işçilerimizi de rahmetle anıyorum. Emek huzurlu değilse millete huzurlu iş üretemezsiniz. Emeği üreten insanların huzurla çalışması lazım. İyi emeğin karşılığını alıyor olmaları lazım. Mutlu bir Beylikdüzü ve İstanbul istiyorsak, mutlu bir Türkiye'de yaşamak istiyorsak işçilerin emeğinin hakkını almasını sağlamamız gerek” dedi.

Sorumluluk omuzlarımda

Beylikdüzü'ne karşı sorumlu olduğunu anlatan Çalık, “Beylikdüzü'nde 350 bin insanımızın sorumluluğunu omuzlarımda hissediyorum. Yaklaşık bin 800 çalışanımızla birlikte bu sorumluluğu hissetmemiz lazım. Tabii ki alınteri karşılıksız kalmayacak, alınteri kurumadan karşılığı verilecek. Bugüne kadar hiç aksaklık yaşamadık. Tabii ki Türkiye zor günlerden geçiyor, zorluklarla mücadele ediyoruz. Az önce sendika başkanımızın söylediği gibi bu manzarayı biz yapmadık işçi kardeşlerimiz yapmadı dolayısıyla bunun faturasını kimse işçiye, emekçiye ödetemez. Ama hepimizin bu vatana borcu var. Hep birlikte omuz omuza bu borcu ödeyeceğiz. Sosyal demokrat bir belediye olarak biz her zaman çalışma arkadaşlarımızın huzurla çalışması için onların olanaklarını kendi duygumuzun önüne aldık. Sendikamızla kafa kafaya verdik neler yapabiliriz en iyi daha ne yaparız diye hep düşündük. Ciddi bir mücadelenin içindeyiz. Demokrasi adına adalet ve hukuk adına Büyükşehir'de nasıl demokrasi mücadelesi verdiğimizi görüyorsunuz” diye konuştu.

Kaynağınız ne diyorlardı

Emekçilerin hakkını nasıl koruduklarına ilişkin İBB Meclisi'nden örnek veren Çalık, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun öğrenci yol ücretlerini 85 liradan, 50 liray düşürme önerisini anımsattı. Çalık, “İBB meclisini herkes izliyor. 4 milyon insanın meclisi canlı yayında izlemesi bazı arkadaşların tavırlarını değiştirdi. Öğrenciler için 85 lira olan bedeli 50'ye düşürelim demişti başkanımız. AK Partililer ise o dönemlerde parayı nereden bulacaksınız, kaynağınız ne demişti. Bekara karı boşamak kolay demişti. Şimdi 40 liraya düşürme teklifiyle geldiler. Başkanımız da vatandaşımız faydalanasın bizim için kafi demişti getirin meclise onaylarız demişti. Biz işte böyle her zaman öğrencilerin, işçilerin, emekçilerin hakkını savunacağız” dedi.

Baharı getirdik

Sendika ile işbirliğini sürdüreceklerini de anlatan Çalık, “Sendika ile işbirliği içinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Mayıs ayına giriyoruz. Baharın ilk gelişi 2014'te Beylikdüzü'nden başlamıştı. İstanbul'a o dönem baharı getireceğiz demiştik getirdik. O arkadaşlara muhalefette kalmanın gerçekliğini hissettireceğiz. İstanbul'un kaynakları 16 milyon insanla paylaşılacak. Belli zümre ve cemaatler İstanbul'dan nemalanmayacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 10:24

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER