Zühtü Arslan: Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar

Zühtü Arslan: Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar
Anayasa Mahkemesi, Dündar ve Gül'ün tahliyelerinin ardından, "Karar gerekçesi yazılmadan açıklanamaz" yönündeki tartışmalarla ilgili yapılan yanlışlığa dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi kararlarının herkesi bağladığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi kararları herkesi ve her kurumu bağlamaktadır" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin son kararı ile bazı yayınlarda çıkan, 'Başkan'ın Anayasa'ya aykırı olduğundan karşı çıktığı halde niçin gerekçeli karar açıklanmadan basın duyurusu yapıldığı' sorusuyla ilgili açıklamada, "Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da da gerekçesi yazılmaksızın bireysel başvuru kararlarının açıklanmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır." denildi.

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül'le ilgili aldığı kararının ardından başlayan tartışmalarla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

"İPTAL KARARLARI İLE İHLAL KARARLARI KARIŞTIRILDI"

Mahkemenin bazı yayın kuruluşlarında yer alan, 'Başkan'ın Anayasa'ya aykırı olduğundan karşı çıktığı halde niçin gerekçeli karar açıklanmadan basın duyurusu yapıldığı' sorusuna ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "1 Mart 2016 tarihinde bazı gazetelerde "iptal kararları" ile "ihlal kararları"nın karıştırılmasından kaynaklanan yanlış değerlendirmeler yapıldığı görülmüştür. Anayasa'nın 153. maddesinin birinci fıkrasında; "İptal kararları, gerekçesi yazılmadan açıklanamaz." hükmü yer almaktadır. Anılan kural, Anayasa Mahkemesi'nin iptal davası ve itiraz başvurusu sonucu vermiş olduğu "iptal kararları" için geçerli olup, bireysel başvuru sonucu vermiş olduğu ihlal kararları yönünden herhangi bir hüküm ifade etmemektedir."

"BUGÜNE KADAR UYGULAMALAR HEP BU YÖNDEYDİ"

"Sayın Başkan'ın göreve gelmesinden hemen sonra iptal kararlarının gerekçesi yazılmadan açıklanmayacağı, 20.3.2015 tarihli basın duyurusu ile kamuoyuyla paylaşılmış ve belirtilen tarihten bu yana Anayasa'nın anılan hükmüne titizlikle riayet edilmiştir. Öte yandan, Anayasa'nın diğer hükümlerinde ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da da gerekçesi yazılmaksızın bireysel başvuru kararlarının açıklanmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Mahkememizin bugüne kadarki uygulamaları da bu yönde olup tutuklulukla ilgili ihlal kararları gerekçesi yazılmadan kısa karar şeklinde mahkemesine gönderilmekte ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen bireysel başvurularla ilgili olarak basın açıklamaları yapılmaktadır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.